10 tipů, jak bojovat s vánoční a silvestrovskou kocovinou

alt

Vánoce a Silvestr pro některé představují nejen rodinnou pohodu a zábavu s kamarády, ale i několikadenní kocovinu. Přinášíme vám deset tipů, jak se dá tenhle úděsný ranní stav porazit.

1) Všichni lidé se shodují, že když se vyhecujete, nejlíp se kocoviny zbavíte pořádnou fyzickou aktivitou. Nemusíte hned běžet někam do posilovny, vyražte na běžky nebo alespoň svižnou dopolední procházku. I rychlejší chůze okysličí krev a pomůže tak vyplavit zbytky alkoholu z těla.

2) Většina „pijáků“ si pochvaluje takzvaný vyprošťovák, neboli čím ses pokazil, tím se i naprav. Trocha alkoholu, panák nebo pivo, ztlumí potřebu receptorů, které se dožadují další dávky alkoholu. Nesmíte pak ale sednout do auta.

3) Každopádně existují osvědčené způsoby, jak kocovině předejít nebo předem zmírnit její následky. Stačí na mejdanu hodně pít nealko, pěkně alkohol nealkoholickými nápoji a vodou prokládat.

4) Osvědčilo se i jíst mastné jídlo. Díky tuku, který potáhne stěny žaludku, se pak alkohol hůř vstřebává. Nemusíte ale nutně baštit chleba se sádlem nebo škvarky, fajn je třeba i salát s panenským olivovým olejem.

alt

5) Zaručeným receptem je držet se jednoho druhu alkoholu. Nemíchat panáky s pivem, vínem, ale jen s nealkem.

6) Když už to teda ale přeženete, dejte si k snídani pořádnou, silnou česnečku nebo silný masový vývar. Zavodní a dodá energii.

7) Obecně vydatná snídaně může opilci druhý den pomoct. Doplní v těle potřebné cukry a ztracenou energii.

8) Jsou jedinci, kteří nedají dopustit na ledové mléko. Prý neutralizuje překyselený žaludek.

9) Někteří lidé si ale naopak pochvalují kyselé jídlo. Cpou se po ránu nakládanými okurkami nebo hříbky, někteří fajnšmekři dokonce pijou lák z okurek.

10) Každopádně si nedávejte po ránu kafe. Místo kávy pijte radši sladký čaj s citrónem. Káva odvádí tekutinu z těla a při kocovině je naopak potřeba tělu tekutinu dodat, takže si uvařte čaj s citrónem a klidně ho i oslaďte, cukry a energie se budou hodit. Skvělý je i zázvorový čaj, protože zázvor tlumí nevolnost.

Nebo máte nějaký úplně jiný recept?