10 tipů, kam na windsurfing (nejen po vlastech českých)

alt

Češi, podobně jako jiné národy, začínají v létě propadat vodním sportům. Vlny jako v Kalifornii u nás sice nemáme, ale s nějakou tou plachtou si člověk zařádí i na českých přehradách a vodních nádržích. Máme pro vás několik tipů, kam vyrazit za windsurfingem.

Lipno

Přední a nejznámější místo na windsurfing u nás. Na Lipně nechybí windsurfingová škola, půjčovna a ubytovací a další služby. Přehrada je největší vodní plochou u nás, zaujímá úctyhodných 48 km2 a větší část leží v CHKO Šumava.

alt

Jesenice

Pro windsurfing se hodí větší z nádrží nedaleko Chebu. Oblíbené místo je tzv. Dřenice, kde funguje také kemp a surf club. Užijete si tu race, freeride i freestyle.

Nechranice

Přehrada o ploše 14 km2 leží na Ohři. Ubytovat se můžete v jednom ze tří kempů. Restaurace se otevírají hlavně v létě.

Nové Mlýny

Druhá největší vodní plocha v ČR leží poblíž Pálavy a je rozdělená na tři části. Jedná se o celkem větrné místo, takže se tu koná speed závod University of Speed. Hodně se jezdí u Šakvic, pod obcí Pavlov je surf and kite beach Mushow.

Rozkoš

Vodní nádrž Rozkoš u České Skalice najdete pod Orlickými horami a přezdívá se jí Východočeské moře. V surfcentru je dostupná škola, půjčovna i tábořiště.

alt

Máchovo jezero

Windsurfing je zde velmi populární, navzdory členitému terénu, který může vytvářet “díry”. Náhradou budiž pozoruhodná pískovcová, historie plná krajina kolem. Známý je například nedaleký hrad Bezděz.

Slapy

Jsou součástí známé Vltavské kaskády. Nechybí půjčovna v obci Ždáň nebo škola a půjčovna na Nové Živohošti. Dostupné jsou i kempy a restaurace, ale ve vodácké sezóně mohou mít dost plno.

Zatopené doly v německé Lužici

A zavítáme i kousek za hranice. Většina lidí má těžbu nerostů spojenou s ničením krajiny, v německé Lužici je však vidět, že v dlouhodobém výhledu může krajinu zároveň obohatit a dodat ji na osobitosti. Asi deset kilometrů za českou hranicí (50 km od Liberce) leží stále ještě napouštěné Berzdorfer See, které až se zcela naplní, bude mít téměř 10 km2. O 20 km dál je přehrada Tallspere Quitzdorf a za dalších 20 km začíná krajina jezírek a napuštěných těžebních jam – Eurosee (Bärwalder See), Senftenberger See a řada dalších. Kolem posledně jmenovaného je postavená 17 km dlouhá in-line dráha.

Nyská a Otmuchovská přehrada

Polsky Jezioro Nyskie a Jezioro Otmuchowskie leží asi 6 km od hranic (cca 40 km od Jeseníku), takže jsou dobře viditelná z hřebenů Rychlebských hor. V blízkosti fungují kempy a restaurace.

Jezera Solné komory

Nejbližší z mnoha jezer Solné komory Traunsee má téměř 25 km2 a z dvou stran ho svírá skalní masiv. Z Čech je to sice trochu dál, cca 170 km z Českých Budějovic, voda je však velmi kvalitní a okolní skalnaté Alpy působí velmi dramaticky.