10 tipů na nejlepší hudební festivaly

alt

Sezóna letních hudebních festivalů začala i v Česku, proto vám přinášíme tipy na 10 nejlepších, nejzajímavějších či nejoblíbenějších akcí mnoha žánrů ve všech koutech České republiky.

Už o prodlouženém víkendu 18. – 20. června ožívá Praha legendárním festivalem pražských ostrovů – unikátními United Islands. Nejdůležitější stage budou stát v historickém centru na Kampě, na Střeleckém ostrově, na méně známém Dětském ostrově a v Kinského zahradě. Hlavní program doprovází historická vycházka, architektonická dílna, dětský koutek i vzdušný Cirkus Tety. Kromě několika desítek dalších kapel vystoupí například polský Fissmol, Lenka Dusilová a Baromantika nebo známí Monkey Business, v klubu Roxy třeba Ketan s live projektem 4Become1.

Na Rock for People se můžeme těšit 3. – 5. července v Plzni. Festival těží ze své polohy a opírá se o velké množství zahraničních hostů, trhákem mají být ověřená britská heavymetalová kapela Motörhead, ale také cornwallský zpěvák, kytarista a DJ Fink, z domácích vod se vynoří Vladimir 518.

alt

V půlce července se to rozjíždí v metropoli východu. Colours of Ostrava 16. – 19. července pokrývá všechno od garážového bluesrocku až po taneční scénu, nejznámější hvězdou bude islandská Björk, přijede Dejvické divadlo a na programu je i dětská scéna, protože děti do 140 cm mají vstup zdarma.

Nemůžeme opomenout ani tradiční České hrady.cz a Moravské hrady.cz. Po celé léto se festival posunuje jak potulní herci od hradu k hradu, začíná 10. července na Točníku a po dvou měsících doputuje 28. srpna na Bezděz. V středověkém prostředí zahrají takové kapely jako XindlX, Čechomor nebo Skyline.

Pestrý den lze zažít koncem srpna (20. – 23. srpna) na Trutnoff Open Air festivalu. Hlavním magnetem mají být léty prověření Prodigy a reggae ovlivněný Američan Matisyahu. Srdce festivalu stojí na místní produkci, Iva Bittová a Čikori, Čankišou a veterán českého blues Mišík.

Mighty Sounds v Táboře 3. – 5. července je velikou, méně vyhraněnou akcí. Podle nálady si můžete vybírat od reggae a ska, přes kytarový street punk, po hard core, třeba i s příměsí etno hudby. Orientuje se na syrovější, „od podlahy“ stavěný projev, staví na srovnatelném zastoupení domácích a zahraničních kapel, kromě Evropy hlavně z USA. Skvělé bude vystoupení matadora jamajského ska, pětasedmdesátiletého Derricka Morgana, v českém prostředí může zaujmout i americká formace Eastern Standard Time, která fúzuje ska, jazz a reggae.

alt

Boskovice, festival pro židovskou čtvrť, 9. – 12. července oslaví 23. narozeniny jako vždy divadlem na hradě, filmy v kině a muzikou v letňáku. Pro fajnšmekry se chystá fenomenální tvůrce moderního jazzu Günter Baby Sommer, fandy reggae obveselí tradiční Švihadlo.

Hip Hop Kemp 20. – 22. srpna v Hradci Králové se chlubí tím, že je největším hip-hopovým festivalem v Evropě. Ve čtyřech dnech má vystoupit přes 500 světových interpretů, namátkou Hopsin, Kontrafakt, Dope D.O.D. nebo Reverie. VIP vstupenky zahrnují volný vstup na terasy u hlavního pódia a možnost potkat se s interprety.

Let It Roll (30. července – 1. srpna) o sobě uvádí, že se stal největším drumandbassovým festivalem na světě. Zakládá si na dotaženém designu pódií, získal několik českých i zahraničních ocenění. Doprovodné akce Let it Roll On Tour a Let it Warm Up vyrazily do světa, kromě evropských zemí také do jižní Ameriky. Hlavní scéna očekává holandské Noisia a britského Andy C.

Ostrava 1. – 5. července očekává elektronickou smršť – Beats For Love. Během čtyř dnů se vystřídá přes 350 DJ's na 11 scénách, pozornost budí hlavně angličan DJ Fresh. Specialitou festivalu jsou party vlaky (Leo Express) vybavené zvukovou aparaturou, které přivezou účastníky z Prahy téměř k festivalu.