10 věcí, které jste o botách TOMS nevěděli

alt

Stylové sandály, baleríny i mokasíny s pohodlnou koženou stélkou a úžasným nadčasovým designem nejsou boty jen tak ledajaké. Jsou to krásné boty, které nejen že se výborně nosí, ale také pomáhají nejchudším lidem v 70 zemích světa.

1) Firmu založil americký podnikatel Blake Mycoski poté, co s jednou neziskovou rozdával boty dětem na předměstí Buenos Aires. Napadla ho geniální myšlenka, jak spojit byznys s charitou. Začal vyrábět boty po vzoru argentinských espadrilek a založil projekt One for One – za každý prodaný pár dostane od nějaké neziskové organizace chudé dítě zbrusu nový pár bot.

alt

2) Proč zrovna boty? Mnoho dětí boty nikdy nemělo a kvůli tomu třeba nedošly do několik kilometrů vzdálené školy. Když se stalo, že došly, do školy je nepustili, protože ve škole má mít dítě uniformu a boty. Nebo si cestou děti ošklivě poranily nohu, rána se zanítila a na problémy je zaděláno.

3) Boty nechybí jen chudým vesnickým dětem v Africe, ale i lidem postiženým válečnými konflikty nebo třeba dětem na předměstích jihoamerických velkoměst.

4) Díky projetku One for One už firma TOMS rozdala 45 milionů párů nových bot v 70 zemích světa.

alt

5) Kromě jednoduchých mokasín po vzoru espadrilek TOMS rozdává také lehké perforované gumové boty, díky kterým noha volně dýchá, v období dešťů nezůstává v botě voda a vzorkovaná podrážka neklouže. Na začátku zimy TOMS v některých zemích rozdává také pevné nepromokavé zimní boty.

6) Ve třinácti zemích světa Toms podporuje organizace, které těm nejchudší zajišťují péči o zrak. Díky tomu se mnoha lidem dostane vzdělání a mohou si najít práci.

7) V sedmi zemích TOMS podporuje stavbu studní pro lidi, kterým chyběl přístup k nezávadné pitné vodě. Více než 780 milionů lidí na světě totiž nemá přístup k pitné vodě.

alt

8) TOMS podporuje organizace pečující o těhotné matky a novorozence. Díky lepším hygienickým podmínkám a lékařské péči při a po porodu zachránili už sta tisíce lidských životů.

9) Firma rovněž podporuje sociální práci v chudinských předměstích velkých měst. Dětem, které chtějí sportovat a žít aktivně, rozdává kvalitní sportovní obuv.

10) Veškerá výroba se odehrává v rozvojových zemích a je přísně kontrolovaná. Dělníci dostávají za práci adekvátní mzdu a pracují ve slušných podmínkách.

Že jste se ještě pořád nerozhoupali ke koupi, na co čekáte?