10 věcí, které jste o značce Nike nevěděli

K nejkrásnějším modelům sportovních bot letošního roku určitě patří nádherné sněhobílé Nike. Ať už běžecké boty Nike Kaishi 2.0 z prodyšné bezešvé síťoviny s dokonale propracovanou podrážkou nebo sportovní streetové boty Nike Primo Court s měkoučkou vnitřní stélkou. Nike prostě patří k jedničce na trhu, proto přinášíme pár zajímavostí o téhle světoznámé sportovní značce.

1) Zakladatelé a výrobci bot Nike, běžec středních tratí Phil Knight a jeho trenér Bill Bowerman, původně v Kalifornii obchodovali se sportovní obuví japonské výroby, která tehdy předčila vše, co nabízel americký trh. Až časem začali vyvíjet vlastní atletické boty.

2) Název Nike opravdu odkazuje na řeckou bohyni vítězství Niké, která bývá ve výtvarném umění vyobrazena jako okřídlená postava.

3) První gumovou podrážku, kterou začali používat na výrobu vlastních bot, odlili v kuchyňském waflovači.

4) Legendární logo Nike, proslulou fajfku, vytvořila studentka Carolyn Davidson. Philovi se logo nelíbilo, ale nebyl čas vymýšlet něco jiného. Zaplatil jí za práci pouhých 35 dolarů.

5) Po velkém úspěchu značky, který se záhy dostavil, na účtu Carolyn přistálo dalších 600 tisíc dolarů.

6) Nike mimo jiné proslavil slavný basketbalista Michael Jordan. Ačkoli už více než deset let profesionálně nehraje, Nike mu stále platí miliony ročně. Tak si firma cení svých sportovců.

7) Mezi poslední technologické novinky společnosti patří samozavazovací boty Nike HyperAdapt 1.0. Tkaničky se na základě informací z několika senzorů v botě samy dokonale utáhnou. Když můžou existovat chytré telefony, brýle a hodinky, proč ne chytré boty.

8) Letos také Nike přichází s běžeckou super botou Nike Zoom Superfly Flyknit, jejíž každá část může být navržena na zakázku tak, aby se dokonale přizpůsobila noze svého majitele.

9) V roce 1998 dostal firmu jistý politický aktivista Mark Kasky před soud za to, že lže svým zákazníkům. V novinách San Francisco Examiner je ujišťovala, že se její dělníci po celém světě mohou těšit z dodržování základních pracovních práv jako minimální mzda, dodržování zdravotních a bezpečnostních směrnic nebo rovné možnosti v zaměstnání. Kasky však věděl, že například dělníci ve Vietnamu byli rutinně vystaveni chemikáliím způsobujícím rakovinu a dělníci v Indonésii zase byli vystaveni fyzickému a slovnímu zneužívání a sexuálnímu harašení. Firma soud i přes práci nejlepších právníků v USA prohrála a musela se omluvit.

10) Obrovská firma dává po celém světě práci neuvěřitelným 44 tisícům lidí.