10 zajímavostí, které jste o Vans nevěděli

Oblíbená americká značka Vans letos v březnu oslavila úctyhodných 50 let existence, a proto je potřeba si o ní napsat trochu víc. Jak vypadají klasické boty Vans a typický design Vans oblečení, ví skoro každý, proto připojujeme několik zajímavých informací navíc.

1) Paul Van Doren, zakladatel Vans, poté, co několikrát propadl, sekl ve čtrnácti se školou a začal pracovat v továrně na boty. Jeho největším koníčkem byla jízda na koni. Legendární obuvnickou firmu si otevřel se svým bratrem v roce 1966.

2) První Vansky stály pouhých 2,5 až 5 amerických dolarů. To je asi 15 krát méně než dneska.

3) Nejstarší je model Vans Authentic, který se ale tehdy ještě nejmenoval Authentic. Vyráběl se v tmavě modré, zelené, červené a bílé barvě.

4) První Vansky vůbec nebyly určeny skejťákům. Botami typickými pro skejťáky se staly až mnohem později.

5) V roce 1976 spatřil světlo světa model Era s polstrováním pod kotníkem. Stáli za ním legendární skejtři Tony Alva a Stacy Peralta a brzy z něj byla základní bota skejtové komunity. Ve stejnou dobu se objevilo také proslulé logo „Off The Wall“.

6) Šachovnicový model Slip-on se proslavil v 80. letech poté, co se objevil roce 1982 v kultovním filmu Zlaté časy na Ridgemont High na nohou Seana Penna.

7) Firma Vans v 80. letech ale také zkrachovala, protože investovala do výroby obrovské množství peněz. Snažila se zaměřit na hodně sportů najednou. Ze zkázy se ale vyhrabala a zaměřila se na skejtovou komunitu, což se jí vyplatilo. Z dluhů se vyhrabala během tří let a pak následovala expanze do celého světa.

8) Vans myslí na životní prostředí a v rámci všech skladů, kanceláří a obchodů funguje program Green Sole Operations, který nařizuje pečlivě třídit odpad, šetřit energií a prostorem, dávat přednost přírodním nebo alespoň recyklovatelným materiálům před umělými a podobně.

9) Od roku 1998 staví Vans po Spojených státech vlastní skateparky. Ten první vznikl v městě Orange v Kalifornii.

10) Na stránkách vans.com si může každý pomocí speciální aplikace vytvořit jakýkoli z modelů bot Vans ve vlastním designovém provedení.