10 zajímavostí spojených s prvním školním dnem v různých koutech světa

Začátek školního roku je tady. Přinášíme vám deset zajímavostí spojených s prvním školním dnem u nás i v různých koutech světa.

1. Pro mnoho zemí světa není začátek školního roku vůbec spojen s prvním září a mnohdy vůbec ne se zářím jako takovým. Například v Austrálii začíná škola koncem ledna. Obvykle první pondělí po takzvaném Australia Day, který připadá na 26. ledna. A takoví Filipínci. Těm připadá první školní den na první nebo druhé pondělí v červnu.

2. Ve Skotsku se žáci a studenti 1. září už týden učí. Začínají o týden dřív než zbytek Velké Británie, okolo 22. srpna. Zkrátka chtějí se lišit, vždyť už tak dlouho usilují o samostatnost.

3. V Rumunsku a Bulharsku mají naopak prázdniny o dva týdny déle než my. Učit se začínají až 15. září nebo první pondělí po 15. září, když toto datum vyjde na pátek nebo víkend.

4. Základní škola ve středočeských Milovicích dnes, 1. září, přivítá v lavicích prvních tříd neuvěřitelných 145 žáků. S kapacitou převyšující 1600 dětí je to největší základka v Česku. Školu kdysi postavili ruští okupační vojáci, kteří měli v Milovicích obrovskou vojenskou základnu. Žili tam s celými rodinami a betonové monstrum budovali pro své děti.

Vyučování v Indii.

5. Dětem v africké vesnici Woininata začal loňský školní rok až 30. listopadu. Ten den česká organizace Člověk v tísni slavnostně otevřela novou školu, kterou postavila z peněz z veřejných sbírek. Do té doby se děti tísnily v špinavé primitivní budově a mnohdy se jich do tmavé malé místnosti muselo nacpat i 100. Letos už zahájí školní rok 1. září jako my. V současnosti Člověk v tísni staví už 16. školu v Africe, která umožní dalším stovkám dětí přístup ke vzdělání.

6. Většina řeckých státních škol začíná první školní den tak, že se všichni žáci sejdou na dvoře a vyučování zahájí společnou modlitbou.

7. Některá města připravují pro školáky na první školní den různá překvapení. Třeba v prostředcích MHD v Českých Budějovicích se dnes jezdí zadarmo. Zoo v Praze zase o prvním školním dnu každého prvňáka pustí zdarma.

8. V minulosti, ještě před nástupem Marie Terezie na trůn, často o prvním školním dnu zely třídy prázdnotou. Především na venkově. Děti musely pomáhat rodičům se sklizní a dalšími zemědělskými pracemi a rodiče je do školy posílali až v zimě.

Škola Jizamer.

9. Milou tradici o prvním školním dnu mají v Německu. Kromě aktovky si děti do školy nesou i takzvaný Schultüte. To je velký papírový kornout naplněný školními potřebami, ale i dobrotami nebo plyšovými hračkami.

10. Je tomu přesně 10 let, co zažily beslanské děti v Severní Osetii nejhorší první školní den v jejich životě. 1200 žáků a jejich rodičů zajali ozbrojení čečenští islamističtí separatisté a drželi je v budově školy. Situace vyvrcholila výbuchem bomby 3. září, při kterém zahynulo více než 350 lidí. Nejvíc obětí bylo právě mezi dětmi.