9 tipů na to, jak cestovat za méně peněz

Zima končí a vy začínáte plánovat letní dovolenou? Bojíte se, že se do vašeho rozpočtu jaksi nevejde? Zamyslete se nad tím, jak se dá při cestování ušetřit. Dobrodružství v cizině nemusí být zas až tak drahé.

1) V první řadě sledujte nabídky levných letenek. Stačí hlídat si facebookové stránky serverů, které se vyhledáváním slev a akcí leteckých společností zabývají. Jestli se nechystáte do nějakého konkrétního místa, po nějakém čase určitě narazíte na letenky za dobrou cenu.

2) Nevažte se na konkrétní datum a cíl. Zvyšujete tím pravděpodobnost, že objevíte letenky za zajímavé ceny.

3) Vybírejte země, kde není příliš draho, tím výrazně snížíte každodenní náklady. Budete se divit, ale v mnoha zemích si i my Češi můžeme žít dost slušně.

4) Minimalizujte množství věcí, které s sebou potřebujete. Ideálně se sbalte do batohu, místo do kufru, abyste se mohli na cestách snadno přesouvat z místa na místo.

5) Vyhýbejte se turisticky „nejprofláklejším“ destinacím, které jsou samozřejmě příšerně předražené. Zaplatíte méně za ubytování i jídlo. A když už vás opravdu tahle místa zajímají, naplánujte si cestování tak, abyste tam nemuseli nocovat.

6) Navštěvujte restaurace v zapadlejších částech měst, vyhněte se turisticky atraktivním drahým podnikům. Obvykle tím nejen ušetříte, ale zažijete i tu skutečnou autenticitu místní kuchyně.

7) Nehledejte ubytování v hotelu, ale zkuste najít nějaký server, kde se sdružují lidé nabízející krátkodobé ubytování doma. Vyjde to výrazně levněji a navíc se tak dostanete do přímého kontaktu s místními lidmi a místní kulturou. Také vás to může přivést k myšlence zapojit se do takového projektu například během léta, kdy máte doma místo navíc.

8) Když už do vytoužené země dorazíte, přesunujte se z místa na místo nočním vlakem. Vyspíte se na lehátku a ušetříte za ubytování.

9) Zjistěte si u vaší banky, zda není levnější vybírat peníze na místě z bankomatu, případně z jakého. Můžete tak ušetřit za poplatky směnárnám.