Adam Gerža o unicycle trialu: Není to vůbec jednoduchý sport a začátky jsou těžké a dlouhé

alt

Pětadvacetiletý Adam Gerža z Brna jezdí na jednokolce už téměř deset let. Konkrétně se věnuje takzvanému unicycle trailu, neboli trailu na jednokolce. Zároveň učí a pořádá pro nadšence do tohoto sportu spoustu různých akcí. 10 let je celkem dlouhá doba.

Jak se za tu dobu změnila scéna v ČR ale i ve světě?

Je to dlouhá doba, takže jsem mohl zažít počátky české scény, která rozhodně nebyla malá, hlavně díky klukům z Chocně, kteří několik let po sobě pořádali na hokejovém stadionu mistrovství České republiky. V Brně jsme měli velkou crew Uni Sapiens, v Praze, v Ostravě, všude byly velké partičky a byli jsme všichni jedna velká rodina nadšenců, kteří dělali to, co mají rádi a naplno. V Brně jsme pořádali několik let víkendové akce a v roce 2010 také mistrovství Evropy, kterého se účastnilo skoro 200 jezdců.

Postupně, jako v životě a v každém sportu, začaly řady jezdců postupně řídnout, zůstalo nás jen pár a několik let bylo mrtvější období. Na evropských a světových akcích, po kterých jezdím, jsem pozoroval, že je to podobné.

Začal jsem si však uvědomovat, že pokud s tím my jezdci něco neuděláme, nových lidí nebude přibývat. Proto jsem začal dělat akce pro jezdce - komunitu, exhibice pro veřejnost a v neposlední řadě jsem si před rokem a půl splnil sen a začal pracovat v Brně na škole jednokolek - Try One, která se zaměřuje hlavně na začátečníky.

Nicméně v poslední době se scéna ve světě, ale u nás taky hodně zlepšuje a jezdců je zase víc. Snad se blýská na lepší časy.

Ale celkově na jednokolkách nejezdí tolik lidí…

Myslím, že jezdců není tolik, protože to není vůbec jednoduchý sport a začátky jsou těžké a dlouhé. Ale o to je to hezčí pocit, když se posouváte dál a cítíte, že jste udělali další krůčky. To je ta odměna.

Možná to bude znít stařecky, ale mám také pocit, že lidé jsou stále línější a místo toho, aby něco dělali a obětovali kapku času, tak čumí do Facebooku na videa, jak někdo něco dělá, a hledají výmluvy, proč to také neumí.

alt Foto: Jára Sijka

Skvělý nápad založit školu Try One. Jak takový trénink vypadá a může se přihlásit každý?

Věkovou hranici nijak neomezujeme a tak se na tréninku učí jezdit lidé křížem krážem všemi věkovými kategoriemi. Nejvíc je dětí průměrně kolem 12 až 14 let, ale i mladší a také starší. Je právě super sledovat, jak s rovnováhou vedle sebe bojuje skupinka školáků a vedle nich skupinka chlapíků, kteří na sobě makají po práci.

Trénink se odehrává ve dvou sálech, kde máme i malé překážky jako balanční přejezdy a podobně, a jsme rozděleni podle výkonnosti. Až se oteplí, máme venku k dispozici hřiště, takže to bude určitě zajímavější. Přihlásit se může úplně každý, stačí jen vzít helmu a pokud nemáte jednokolku, půjčíme na místě. Tréninky probíhají v brněnském středisku volného času Lužánky - Legato a info můžete najít na tryone.cz.

Zmínil ses že jsi navštívil i nějaké závody ve světě. Jaký byl tvůj nejcennější úspěch?

Nejcennější je šesté místo z mistrovství světa a třetí z mistrovství Evropy. Ale každé finále je pro mě úspěch, protože konkurence v první desítce je opravdu velká. Více než závody a výsledky jsou pro mě tréninky s přáteli, kdy se hecujeme navzájem, natáčíme videa a cestujeme po nových místech.

alt Foto: Helena Vypletalová

Tak to klobouk dolů. Určitě si ale zažil i zklamání, kdy tě třeba porota zařízla nebo se ti samotnému moc nedařilo…

V trialu na jednokolce se to většinou nestává. Rozhodčí jen dohlíží na sekci, kterou musíš projet. A je to čistě na tvém sportovním výkonu, jestli ji projedeš nebo ne. Takže v tomhle oproti disciplínám, kde rozhodčí hodnotí určitou sestavu a podobně, je to velká výhoda. Rozhodčí nemůže, nebo neměl by ovlivnit tvůj výsledek.

Samozřejmě, občas jsou slabší chvíle a už jsem si tak trošku zvykl, že jeden trénink z x je krizový, protože pro koordinaci a sladění pohybů těla je to opravdu náročný sport. A samotný závod je hodně o taktice, protože je potřeba promyslet, na které závodní sekce máš a můžeš je projet na začátku nebo na konci, abys ušetřil síly.

Jak u tebe probíhá příprava na závody? Víš už předem, jak budou rozestavěny překážky a je možné si to třeba pár dní předem najezdit?

Většinou se staví překážky den, dva před závodem a pomáhají hodně sami jezdci. Dá se trénovat, ale pak se park pozmění do finální podoby a vyznačí sekce. To už si nikdo najíždět nemůže, aby měli všichni stejné podmínky.

alt

Co plánuješ na tento rok?

Pořádám 17. až 19. dubna v Brně víkendový jam Try One Weekend. Bude to akce pro všechny jezdce na jednokolkách, ať pokročilé, nebo lidi, kteří se chtějí naučit od nuly. Potom hodně akcí v ČR, campy, exhbice Trial Riders a podobně. V létě mistrovství Evropy v Maďarsku, evropský závod v Itálii.
Také plánujeme další díl videa All We Together s výborným trialistou na kole Vaškem Kolářem a Martinem Matějíčkem na motorce. A další a další plány, o kterých přemýšlím a pracuji na nich.

Je vidět, že tě to hodně baví a naplňuje. Kde bereš motivaci a elán jít trénovat, uspořádat kemp, závody?

Občas je to složité a měl jsem chvíle, kdy jsem se na to chtěl vykašlat. Ale vždycky najdu v sobě sílu, která mě žene dál kupředu. Nejdůležitější je držet se cesty, kterou chceš jít, i přes všechny překážky a neúspěchy, a pak přijde odměna. Snažím se hledat motivaci a vymýšlet projekty, které jsou pro mě novými výzvami. Největší radostí pro mě je, když můžu cestovat s lidma, co dělají to samé a chtějí něco v životě dokázat.

alt

Co bys doporučil těm, kteří chtějí s jednokolkou začít?

Pro začátek si vybrat jednokolku, klidně jen nějakou začátečnickou na rovinné ježdění, a mít pevnou vůli, vědět, že to nepůjde jen tak. Když pak ujedeš prvních pár metrů bez pomoci, nastoupíš bez pomoci, dostaví se ten krásný pocit z překonání něčeho na první pohled nemožného.

Chceš ještě něco dodat?

Určitě velké poděkování rodičům za podporu, všem přátelům a hlavně kolem kol, středisku volného času Lužánky - Legato, kde můžeme učit nové lidi a v neposlední řadě sponzorům: Dickies, TSG, HT-components a Life iS Drive.

ALL WE TOGETHER 2 from Martin Matejicek on Vimeo.