Airbag pro lyžaře už je na trhu

alt

Po dvou letech velkých očekávání firma Dainese spolu s FIS oficiálně představila veřejnosti airbag pro sjezdové lyžování D-air®Ski.

„Od okamžiku, kdy jsme požádali Dainese o spolupráci, uběhly více než tři roky. Projekt byl náročný. Nejtěžší bylo definovat algoritmus a najít přesný moment, kdy závodník definitivně ztratí kontrolu nad jízdou,“ řekl Guenter Hujara, FIS šéf pro mužský světový pohár. Zařízení funguje na bázi algoritmu, který vyhodnotí stupeň nebezpečí při pádu a aktivuje airbag ve tvaru jakési minimalistické vesty.

alt

Poprvé ho vyzkoušeli ve Val Gardene závodníci Jan Hudec, Werner Heel a Manuel Osborne Paradis. „Když se airbag nafoukne, nic necítíte, potřebujeme jen přizpůsobit kombinézy tvaru airbagu. Ale každopádně je to obrovský krok vpřed bezpečnosti,“ poznamenal Werner Heel. Podle Manuela Osborne Paradise by se mohlo na první pohled zdát, že je zařízení nepohodlné a brání pohybu. Ve skutečnosti podle něj lyžař ani neví, že ho má.

Mezinnárodní federace FIS už schválila používání airbagů při závodech, nicméně v letošní sezóně s nimi ještě závodníci nepojedou. Je potřeba doladit střihy kombinéz, pod které je prozatím problém airbagy dostat.

Počítá se však s tím, že se tohle zařízení stane při závodech stejně běžnou součástí výstroje jako například přilba. Podobně tomu bylo i na motorkářských závodech. Airbagy dnes už používají všichni závodníci. Snižuje totiž nárazy působící na záda o více než 90 procent.