Analogové designové foťáky Lomography nejsou jen o focení, je to prostě fenomén!

alt

Plastové, hodně barevné, designově dost originální a fotí na klasický kino film. Nikdy přesně nevíte, jak fotka bude vypadat. Snímky občas bývají rozmazané, v černém rozmazaném rámečku nebo v úplně jiných barvách než realita. A to je na foťácích Lomography nejlepší!

Focení s foťáky Lomography je zábavné, netradiční a kdo to jednou zkusí, nemůže jinak. Překvapení, když vám fotky ve fotolabu vyvolají, prostě stojí za to. Tohle původně ruské zařízení dělá spoustu chyb, mění si barvy a občas obraz trochu rozmaže, ale to na něm právě tisíce lidí po celém světě nejvíc baví.

alt

Tahle „hračka“ se vyrábí v mnoha variantách. Dají se s ní pořizovat obrázky středového formátu, zabarvené různě barevnými filtry, sekvenční, horizontální, podvodní snímky. Pracuje s delší dobou expozice, takže i v noci bez blesku uděláte parádní obrázky. Vyrábí se modely s rybím okem nebo mnoha čočkami nejednou, které fotku rozporcují do několika malých obrázků.

Majitelé těchto foťáků si potrpí také na naprosto jedinečný design. Obzvlášť vydařený je model La Sardina, který vypadá jako plechová krabička od sardinek. Nechybí mu možnost dlouhé expozice a vícenásobných expozic. Film se dá převíjet kolečkem snadno v obou směrech, a tak se experimentování meze nekladou. K oblíbeným variantám patří také Fisheye, který, jak název napovídá, dokonale ovládá efekt rybí oko. Kromě toho má širokoúhlý objektiv.

alt

A kde se tahle „udělátka“ vůbec vzala? Původně je vyráběli soudruzi v Petrohradu a distribuovali je po celém Sovětském svazu a jeho spřátelených zemích, včetně Československa, kde foťák v roce 1990 objevili vídeňští studenti. Nafotili si svůj pobyt v Praze a když pak nechali snímky vyvolat, doslova žasli. Vypadaly zářivější než v reálu a do stran bledly, fotoaparát občas špatně zaostřil, pletl si barvy, snímky rámovaly černé okraje… no prostě úlet. Jenže je to naprosto nadchlo, takže jejich další výprava směřovala do ruské továrny, odkud si přivezli distribuční kontrakt.

alt

Foťáky si brzo našly své příznivce, vznikla společnost lomographů, kteří pořádali různé výstavy a výpravy, ale ejhle, ruská továrna hodlala ukončit výrobu. Bratři Boschovi se ale nevzdali a pustili se do podnikání sami. Dnes se komponenty na fotoaparáty Lomography vyrábějí v Číně a foťáky se z nich skládají v Rakousku. A díky plastovým součástkám nejsou vůbec drahé.

Lomography zkrátka není jen o focení, je to fenomén!