Anketa: Vaše oblíbená lyžařská a snb lokalita

alt

Konečně začala pořádná zima a můžeme vyrazit na lyžovačku. Co jsou vaše oblíbená lyžařská střediska, snowparky nebo freeride lokality?

Roman Heczko, instruktor lyžování a freeride camps, freeskier

Moje nejoblíbenější středisko je Řeka v Beskydech, protože jsem tam vyrůstal a táta mě tam naučil lyžovat. V zahraničí je to všude tam, kde je sníh a právě tam jsem... jinak můj tip je údoli Engadin ve Švýcarsku kvůli množství možností, které nabízí.

Michal Mrázek, vedoucí prodejny Blackcomb, snb instruktor a snowboardista

V Česku je to Špindlerův mlýn. Může vypadat jako středisko pro smetánku z Prahy, a to trochu i je, ale je to i parádní středisko pro normální smrtelníky. Vlastně dva malé propojené resorty (Medvědín a Svatý Petr). Troufám si říct, že nejlépe upravované sjezdovky v ČR. Taky dobré snowparky, pro začátečníky Hromovka s boulema, bednama, jibama, teď nový snowpark na hřišti ve Svatém Petru a ve Svatém Petru i jediná, nejlepší a pravidelně upravovaná halfpipe v ČR.

V Alpách je super resortů spousta. Třeba Laax, parádní snowparky, halfpipe, jistota dobrých sněhových podmínek a spousta freeridových terénů. A můžete tam potkat Nicolase Mullera, jednoho z nejlepších snowboarderů, ten je tam doma.

Honza Hubáček, student, snowboardista, longboardista a freebordista, člen skupiny WTCrew

Vzhledem k tomu, že jsme minulý rok zažili kvalitní potápění v šesti metrech prašanu v Nassfeldu, tak to je můj freeride top! Ale to se může letos změnit. U nás bych vyzdvihl snowpark Vítkovice v Krkonoších. Na Moravě Karolinku, nebo Bílou, což jsou Beskydy.

alt

David Borot, student a freeski rider týmu Blackcomb

Na Paprsku, což je supr středisko v Jeseníkách, je každý rok hodně kvalitní snowpark. Každoročně tam nechybí stylová a dlouhá lajna jibbů a obřích skoků. Dva roky zpět tam byl dokonce dvacetimetrový gap.

Alena Kozubalová, marketing pro Blackcomb, lyžařka

Já byla hlavně ve Francii a tam se mi nejvíce líbilo Les 2 Alpes. Lyžuje se tam ve velké nadmořské výšce, cca 1650-3500 metrů nad mořem. Je tam ledovec, úžasné výhledy. Na vrcholu je dokonce podzemní metro a taky je tam známá zóna La Grave pro freeridery. Nechybí i běžkařské trasy a v městečku jsou ceny jako u nás v ČR, takže v supermarketech si člověk může nakoupit vše, co potřebuje.

Ještě se mi líbí Alpe d'Huez ve Francii. Proslulé středisko zimních sportů je známé taky jako jedna z nejtěžších částí Tour de France. Je tam nejdelší černá sjezdovka v Evropě a podle řady zdrojů i na světě – Serena. Má cca 16 km. Další zajímavostí je vrchol Rousses, kde je výstupní stanice lanovky a je tam obrovské železné molo, opravdu impozantní. V městečku je možnost dalšího sportovního vyžití, krytá hala, lezecké stěny, bazén, kluziště s možností půjčení bruslí a curling. V obou střediscích půjčují sněžnice, se kterými si můžeš vyjít na nějaký vrchol s průvodcem.

Vyhlášené jsou i Dolomiti Superski v Itálii, kolem velkého masívu Marmolada, Sella Ronda. Spojuje kolem 600 km sjezdovek. Je to obrovské a můžeš si tu užít perfektně upravené svahy, na nichž si Italové zakládají. Taky je tam lepší ubytko než ve Francii, bydlí se spíše v rodinných penzionech než v těch francouzských králíkárnách. Ale zase si člověk připlatí.

Na Slovensku ráda jezdím lyžovat do Zuberce do Spálené doliny. Není to tam takové masové, jako ve Vrátné nebo v Tatrách. Krásná vesnička s vyhlášenou kolibou, kousek na sjezdovku, těch je v okolí více, a není nic lepšího než se po pořádné lyžovačce vyhřát v termálech Oravice (cca 12 km od Zuberce), kde je tradiční část i moderní aquapark a kromě toho i sjezdovka.

alt

Adam Pekař, student a snowboardista

Mě nejvíc ze všech lyžařských středisek vyhovuje ski areál Kyčerka. Mimo jiné taky proto, že to mám, tak řikajíc, „za humny“.

Petr Václavek, zámečník a lyžař

Nejradši mám Kubínskou Holu na Slovensku. Mám to kousek, vyhovují mi rozumné ceny, široké a dlouhé sjezdovky. Ještě by šla Velká Rača, tu mám taky vyzkoušenou a jsem spokojený.

Gábi Minaříková, studentka a snowboardistka

Myslím, že fakt bomba je rakouské středisko Tauplitz se 40 kilometry sjezdovek.

Tom Stecker, student a lyžař

Hodně dobrý je rakouský Mayrhofen, potom kousek dál v Itálii Madesimo – lepší lyžovačku jsem nezažil.