Australská surfařská značka začínala s neopreny. Dneska dělá skvělou streetovou módu

alt

Rip Curl původně patřila k typickým surfařským značkám. Jejím prvním artiklem byly neopreny pro surfaře, kteří se proháněli na vlnách ledového pobřeží australské Viktorie. Dneska šije streetové oblečení a doplňky, které milujou nejen skaters. V jarní kolekci najdeme supr peněženky, batohy, tašky, mikiny, trika a spoustu dalších věcí.

Počátky historie téhle značky se píšou v šedesátých letech. V tu dobu se stalo surfování hitem, dost se experimentovalo. Odolní surfaři z pobřeží Viktorie, kteří surfovali v ledových vlnách jižního moře, ale uvažovali spíš prakticky. V přímořském městečku Torquay, na plážích nedaleko od Bells Beach, místa s největšími a nejnáročnějšími vlnami v Austrálii, vyrostla komunita surfařů, ze které se vyloupli dva zajímaví týpci - Doug “Claw” Warbrick a Brian “Sing Ding” Singer. Chtěli vyrábět vlastní surfy, ale moc jim to nešlo. Holt konkurenci v prostinkých podmínkách nedohonili.

alt

Na fotce Doug “Claw” Warbrick a Brian “Sing Ding” Singer, dvojice zakladatelů dnes už slavné zančky.

Vymysleli ale něco jiného. V studené vodě je surfařům přirozeně zima, takže by to chtělo nějaký obleček, který je aspoň trochu zahřeje. A tak se zrodil plán na surfařské neopreny. Všechny existující společnosti totiž neopreny do té doby spojovaly pouze s potápěním, takže na trhu zela díra.

Kluci si našli starý dům v Torquay, dnes už legendární, koupili si prastarý, předválečný šicí stroj a začali šít jednoduché, designově nijak promakané, neoprenové oblečky Rip Curl. Název zněl podobně šíleně jako podmínky, ve kterých první kusy vznikly. První střihy kreslili na podlaze a první výrobky více méně prodávali kamarádům. Nechybělo jim ale nadšení.

alt

V roce 1978 Brian Singer odletěl okouknout trh v jižní Kalifornii a vrátil se domů s objednávkami na tři roky dopředu. Pak už šlo všechno rychle. Následovala Evropa, rozšířil se sortiment, firma se začala zajímat i o další sporty. A ze značky s typickou „vlnkou“ se stává jedna z nejlepších také mezi snowboardovou a skateboardovou komunitou. Prostě expanduje na trh s oblečením a doplňky pro deskové sporty všeho druhu a skvěle se jí to daří. Kromě triček, mikin, kalhot, džín, plavek pro holky i kluky vyrábí také stylové peněženky, tašky a taštičky nebo batohy. Vyberou si milovníci jednoduchého klasického designu i ti, co mají rádi výstřední módu!