Barbora Orságová: Pole dance je vlastně spojením fitness a kreativního tance

alt

Dvacetiletá Barbora Orságová má neobvyklý koníček. Už tři roky tančí pole dance, dle jejích slov, spojení kreativního tance a fitness. V současné době studuje na univerzitě ve Vídni a uchází se o účast na mistrovství ČR v pole art.

Víš něco o původu tohoto sportu?

Někteří třeba říkají, že pochází ze starého tradičního indického tance na dřevěných tyčích/kůlech, který byl spíše mužskou záležitostí. Jiní zase tvrdí, že má svůj původ ve striptýzových barech. O jiných teoriích jsem zatím neslyšela.

Jak ses vlastně dostala k pole dance a co se ti na něm nejvíce líbí?

K pole dance jsem se dostala náhodou. Skončila jsem s tenisem a skákáním na trampolíně a rozhodla se vyzkoušet něco nového. Pole dance mě dost zaujal po přečtení pár článků v časopisech a na internetu. Přihlásila jsem se tedy na svou první hodinu v olomouckém studiu Apokalips a okamžitě si to zamilovala. Nejvíc mě na tom baví to spojení tance a náročného sportu. Po celou dobu tančení na tyči bojujete s váhou vlastního těla. To znamená, že se hýbete do hudby, baví vás to a jako bonus u toho pořádně posilujete.

Jak často trénuješ a jak trénink vůbec vypadá?

Trénuju asi tak často, jak se dá. Momentálně jsem dost časově vytížená, ale když to jde, trénuju třeba pět krát za týden. Tyč mám doma, takže ne vždy musím navštívit nějaké studio. Trénink vypadá asi tak, že si zapnu hudbu z mobilu, rozehřeju se cvičením mimo tyč a protáhnu. Pak většinou vymýšlím kombinace různých triků, a tím si pro sebe třeba vytvořím choreografii. Občas se při tančení natáčím, abych viděla, co a jak dělám špatně (málo propnuté špičky, nedotažení prvku apod.).

alt

Chystáš se zkusit závodit? Jak se vlastně pole dance hodnotí v soutěžích?

Zatím jsem se neúčastnila žádné soutěže v pole dance. Vlastně jsem nedávno odeslala své první přihlašovací video na mistrovství České republiky v pole art. Zda postoupím a zasoutěžím si v Praze, se teprve dozvím.

Hodnocení vypadá různě. Existují různé soutěže v pole dance. Zmínila bych asi ty hlavní: U soutěže pole sport se dbá převážně na co nejlepší provedení silových prvků. Kladně se ovšem hodnotí i flexibilita, celkový dojem, choreografie. Zmiňovaná soutěž v pole art je spíše o uměleckém dojmu, zajímavých kombinacích prvků a samozřejmě je opět důležité jejich provedení, které by mělo působit co nejladněji.

Kde se dá pole dance naučit? Můžu si koupit tyč a učit se i sám doma?

V České republice je docela dost pole dance studií, ve kterých se tento sport vyučuje. Dříve to byla záležitost spíše větších měst, ale jelikož se pole dance stává stále oblíbenějším, můžeme na studia narazit už i v menších městech. Určitě se člověk může pole dance učit i sám. Znám pár samouků, kteří si koupili tyč a zkoušeli jednotlivé prvky s pomocí videí a různých tutoriálů na YouTube. Někteří se dokonce vypracovali dost vysoko. Nicméně já bych to asi nedoporučila. Podle mě je lepší začít se učit od někoho zkušenějšího. Občas se může stát, že se člověk trochu přecení a zdánlivě lehký prvek nám bez asistence způsobí třeba natažený sval nebo něco horšího.

Věnují se pole dance i kluci?

To je velmi častá otázka. Ano, věnují. Ačkoliv je pole dance ještě stále ve spoustě zemí škatulkován spíše jako ženský sport, muži se mu věnují zcela běžně. Ženy jim dokonce často nemohou konkurovat. Muži mívají zpravidla větší sílu, takže zvládají silově náročné prvky mnohem lépe.

Co bys poradila těm, kteří pole dance chtějí zkusit?

Prostě se nebát a jít do toho. Žádné speciální přípravy nejsou potřeba. Stačí mít doma pohodlné kraťasy a tílko.