TIP: Běhat nebo vyrazit na trek v podzimní plískanici? Jedině v pořádných botách a dobrém oblečení

alt

Jste vášnivý běžec, biker, bruslař, zkrátka milovník outdoorových sportů, ale v tomhle počasí se začínáte bát o zdraví? Myslete na teplé funkční oblečení, správné vrstvení a hlavně dobré boty. Přinášíme pár nejnovějších tipů, co na podzim při outdoorových sportech na sebe.

Doposud stačilo ke sportu jenom triko nebo tenká mikina, ale v posledních dnech ranní teploty klesly i pod nulu a je potřeba se přiobléct. „Při mrazech je dobré vrstvit kvalitní termo oblečení. Při pohybu se zahřejeme, nebude nám zima a při tom nebudeme navlečení natolik, aby nám to ztěžovalo pohyb,“ říká František Tofel z jednoho z největších shopů se sportovní módou a oblečením - Blackcomb.cz.

Jako svrchní vrstvu můžeme například při běhaní zvolit nějakou šusťákovku, softshellovou bundu proti úniku tepla a pod ní zmiňované termo prádlo. Svrchní vrstva by při jakémkoli podzimním outdoorovém sportu nebo i náročnějším treku měla odolat dešti, ale člověk by se neměl příliš potit. Ideální volbou jsou například „softshellky“ od Inov-8.

alt

Podobné potíže jako běžci či turisté řeší i cyklisté a bikeři. „Při stoupání se člověk značně potí. A pokud ho propoceného a zahřátého poté čeká sjezd a zároveň fouká studený vítr, měl by být oblečený tak, aby se při sjezdu nepodchladil,“ vysvětluje odborník z Blackcomb.cz. Takže opět dobré funkční prádlo, případně suchou vrstvu na převlečení a tenkou bundu jako svrchní vrstvu.

Kdo si i v podzimní plískanici a blátě rád vyběhne do terénu, měly by si pořídit kvalitní boty, ve kterých nebude po pár stovkách metrů „čvachtat“. Boty by měly odolat vodě, ale zároveň zůstat lehké a prodyšné. Podle Franty Tofela jsou skvělé a odzkoušené botky například Inov-8 Trailroc 255 nebo model Roclite 295 od stejné značky, které se mimo jiné díky nenasákavému, bezešvému a zároveň prodyšnému svršku výborně hodí na dlouhý horský běh. Velmi kvalitní obuv na běhání v náročném terénu vyrábí také Salomon. Modely Speedcross 3 nebo Fellraiser také odolají vodě a přitom dýchají. Skvěle se hodí do mokrých a blátivých podmínek.

Ale nejen na běh, ale i na jakékoli výlety a pěší výpravy do podzimní přírody budeme potřebovat lepší a odolnější obuv. Chybu rozhodně neuděláme, pokud se poohlédneme mezi značkami Salomon, Inov-8 nebo také New Balance.

alt

A myslete i na drobné doplňky. Firma Inov-8 vyrábí příjemné tenké rukavice, které skoro nic neváží a zaberou minimum místa. Na vrcholku Sněžky se ale začátkem listopadu mohou hodit. Salomon zase nabízí úžasné tenké čepice.

Více k tématu:

Seriál, 1. díl: Praní a údržba funkčního prádla

Ráno zima, odpoledne vedro... co si mám sakra oblíct? Naučte se o podzimních dnech vrstvit oblečení