Beskyde, Beskyde, kdo po tobě … běží

alt

Večer od pátku 4. září si v beskydských kopcích několik tisíc běžců vyzkouší, jestli zvládnou v co nejkratším čase nastoupat stejný počet metrů, jaký čeká horolezce před výstupem na druhou nejvyšší horu světa – věhlasnou K2. A k tomu musejí ujít či uběhnout trasu o délce až 95 kilometrů.

Název Beskydská sedmička, dnes také B7, vyjadřuje počet sedmi vrcholů, které účastníci musejí maximálně během 30 hodin zdolat. Ti nejlepší to obvykle zvládnou v čase okolo 12 hodin.

Za závodem od počátku stojí český horolezec Libor Uher, který mimochodem vylezl i proslulý vrchol K2, a dá se říct, že se svou ideou uspěl. Beskydská sedmička je dnes nejznámějším vytrvalostním během v Česku, úspěšný účastník se tak může kvalifikovat na UTMB, obdobný závod v Alpách v blízkosti hory Mont Blanc.

Sám Libor Uher doporučuje poslední týdny před závodem už příliš netrénovat, nechodit víc než dva kopce a nechat chodidla i kolena co nejvíc odpočinout. Namísto namáhání svalů zdůrazňuje zdravou životosprávu, nepít alkohol a načerpat dostatek minerálů - hořčíku a vápníku. A hlavně, dobře se před závodem vyspat!