Beskydy hostí mistrovství ČR v rogainingu

Rogaining. Tento prazvláštní termín původem z Austrálie označuje extrémní vytrvalostní a zároveň týmový sport založený na pohybu v terénu. Úkolem dvou až pětičlenných týmů je za stanovený čas najít pomocí mapy a buzoly co nejvíc kontrolních stanovišť v libovolném pořadí, za což celá parta získává body. Časový limit může být i 24 hodin jako na mistrovství ČR tento víkend na hřebenech Beskyd.

Tento sport pochází z Austrálie, první závod ve 24 hodinové pěší navigaci se tam konal už v roce 1947. U nás se rogaining a horský orientační běh začal dostávat do povědomí lidí až od roku 1996, kdy vznikla sportovní asociace, a začaly se pořádat závody. O rok později asociace uspořádala první české mistrovství, které se již tradičně koná poslední červnový víkend.

Rogaining není záležitostí pouze vrcholových sportovců, ale týmy často tvoří třeba rodiny nebo přátelé. Součástí českého mistrovství jsou i otevřené závody pro veřejnost na 12 a 6 hodin.

A kde se to podivné slovo vůbec vzalo? „Vzniklo spojením počátečních písmen křestních jmen tří Australanů ROda Phillipse, GAIla Davise a NEila Phillipse, kteří takto pojmenovali sportovní aktivity v přírodě s prvky navigace navazujících na vzory australských "Bushmanů" a založili první asociaci rogainingu v roce 1976 ve Viktorii v Austrálii,“ píše se na stránkách České asociace rogainingu.

S rogainingem může začít v podstatě kdokoli a kdykoli. Stačí dát do kupy tým, který by samozřejmě měl být přiměřeně fyzicky zdatný a schopný pohybovat se bez obtíží v terénu. „Pokud ale nechcete porazit ty nejlepší, postačí vám běžný aktivní život a chuť se jít proběhnout či projít na samotný závod,“ popisuje závodnice Martina Volfová. Podle ní je potřeba mít bezproblémový tým, který si rozumí a kvalitní čelovku. Je dobré si alespoň podle běžné turistické mapy předem trochu prostudovat terén závodu, ať tým ví, do čeho jde.

Těsně před startem si pak skupinka musí dobře naplánovat strategii. „Nejdůležitější je si řádně prohlídnout umístění kontrol a podle postavení centra závodu se rozhodnout zda se budete vracet do centra a uděláte dva menší okruhy či půjdete jeden velký s přespáním někde v terénu. Návrat zpět vám umožní doplnit zásoby jídla. Pokud je ale centrum příliš na kraji mapy, nevyplácí se vám vracet,“ vysvětluje postup závodu Martina Volfová.

Závodníci obvykle střídají chůzi s během a snaží se šetřit síly hlavně na konec. S sebou by měli mít snadno poživatelné a energeticky vydatné jídlo, oblečení na chladnější noc a něco proti dešti.