Běžci vyměňují klasické běžecké boty za minimalistické modely. Prý je to jako běhat bos

Oproti standardním běžeckým botám, na které je většina lidí zvyklá, je minimalistická obuv lehčí a snáz se přizpůsobí terénu. Ztratila vymoženosti jako různé mezipodešve, gely, pěny a podobně. Noha by se v nich neměla tolik přizpůsobovat botě, ale naopak. Pata není vyvýšená a běžec díky tenčí podrážce daleko víc vnímá terén. Firma Vibram dokonce přišla s takzvanými „pětiprsťáky“, které vypadají spíš jako ponožka než boty. Běžci se v ní cítí jak bosí.

Vznik minimalistických bot byl inspirován právě běháním na boso. Výrobci tvrdí, že taková obuv podporuje lepší styl běhání a pomáhá posílit nohy i chodidla. Zároveň by měl běžec získat větší cit pro terén a povrch, po kterém běhá. Díky tomu dokáže lépe kontrolovat své pohyby. Podrážka je mnohem tenčí a ohebnější a i svršek boty tvoří daleko slabší vrstva, takže bota váží mnohem méně. Mnohem menší je i počet švů a boty bývají dobře prodyšné.

Mezi patou a přední částí boty je minimální spád nebo dokonce žádný. Přitom u klasických běžeckých bot tvoří rozdíl mezi špičkou a patou okolo 1,2 centimetru. V minimalistických botách proto má běžec tendenci nedopadat na patu, ale na střed chodidla. Což se blíží běhu na boso.

Mnoho výrobců odkazuje na výzkum dr. Daniela Lieberman z harvardské univerzity, který zkoumá různé způsoby dopadu chodidla. Podle něj se sportovci, kteří dlouhodobě běhají bosí, vyhýbají dopadu na patu, ale naopak dopadají na přední nebo střední část chodidla. Tím se vyhnou silnému nárazu, který způsobuje právě dopad na patu. Tlumivé běžecké boty se silnou podrážkou a vyvýšenou patou k právě k takovým nárazům směřují.

Odpůrci minimalistických bot však tvrdí, že tento model se hodí spíš pro lehčí běžce a jen na určitý typ povrchů. Podle nich mají lidé léty používání určitého typu bot degenerovanou klenbu a nejsou schopni simulovat běh bosky.

Příznivci minimalistických bot ale oponují, že i přes používání běžeckých bot s všemi možnými vymoženostmi prokazatelně neubylo zranění a ani zdravotních problémů běžců. Běžci si naopak zvykli, že bota díky tlumení odvádí spoustu práce za svaly a šlachy. Klenba a prsty zleniví, protože nejsou nuceny pracovat a nohy pak celkově ochabnou. Už začátečníci mají tendenci dělat dlouhé kroky a tedy dopadat tvrdě na patu, což zatěžuje klouby. V minimalistických botách naopak dělají mnohem kratší kroky.

Nejsou to ale boty úplně pro každého. Kdo týdně naběhá spoustu desítek kilometrů na asfaltu, využije minimalistické boty jen zřídka. Zároveň platí, že není dobré přecházet ze silně tlumených bot hned na minimalistické. Přechod být měl být postupný. Zpočátku jen pár kilometrů týdně a běžec by se měl soustředit právě na správný dopad. Není špatné zpočátku nosit minimalistické boty i běžně přes den. Oblíbené mezi běžci jsou například New Balance Minimus, Nike Free, Adidas Adipure či Asics Gel Super.

Příští týden přineseme informace o extrémně minimalistických botách, takzvaných „pětiprsťákách“ neboli „fivefingers“. Staly se hitem nejen mezi běžci, ale i mezi milovníky lehkých treků a pohybu v přírodě.