Blíží se Beskydská sedmička – jeden z nejextrémnějších českých vytrvalostních závodů

Tento extrémní přechodový závod dvojic vede od beskydského Javorového až k Javorníku a pořádá se zároveň jako Mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic. Otevřený je však nejen profesionálům, ale všem sportovním nadšencům, kteří si chtějí zdolat svou „Ká dvojku“. Letošní 5. ročník se koná 5. – 7. září.

Součet vystoupaných metrů v závodě se rovná převýšení, které překonávají horolezci při výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2, vysokou 8611 metrů nad mořem, z poslední vesnice Askole ve výšce 3300 metrů. Název „sedmička“ proto, že oné nadmořské výše hory K2 dosáhneme sečtením nadmořských výšek sedmi hlavních beskydských vrcholů.

Dvojice soutěží ve dvou kategoriích – sport a hobby. Zároveň se závodníci dělí podle věku – do 40 let, od 40 do 50 let a nad 50 let, a podle pohlaví – ženy, muži a smíšené dvojice. Závodníci v kategorii sport ujdou či uběhnou trasu o délce 94 kilometrů, „hobíky“ čeká 89 kilometrů. Startuje se na náměstí v Třinci a končí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Letošního pátého ročníku se zúčastní na 3000 sportovců a milovníků extrémních závodů v terénu.

Pořadatelem a mozkem celé akce je přední český horolezec Libor Uher, který žije na úpatí Beskyd v obci Palkovice. 20. července 2007 jako druhý Čech v historii vystoupil na 8611 metrů vysokou K2, druhou nejvyšší horu světa. Letos se mu povedlo zdolat další osmitisícovku. „Dnes v 13:30 pákistánského času jsme s Markem stanuli na ROCKY SUMMITU (8016 metrů) a o hodinu později na hlavním vrcholu Broad Peaku (8047 metrů),“ napsal Libor Uher 25. července smsku do Čech.

Na rozhovor s horolezcem pro televizi Polar se můžete podívat na Youtube: