Blíží se slavný slackline festival v Hejnicích. Sjedou se tu provazochodci z celé ČR

Už jste někdy v parku narazili na lidi, co si přivážou lano mezi dva stromy a chodí po něm? Slackline neboli moderní provazochodectví se dá provozovat ve městě, v parku, v lese nebo na skalách. Dnes již patří mezi uznané sportovní disciplíny, které mají svou soutěž. Jedním z nejstarších festivalů tohoto sportu je Keep Balance letos už po sedmé v autokempu a na koupališti v Hejnicích.

Slackline se dá provozovat na mnoha úrovních. Od zábavného chození v parku či v lese s partou kamarádů, až pro náročné provazochodectví v extrémních výškách, takzvané highline.

Výborně tento sport na svém blogu charakterizovala Anna Kuchařová, známá jako Anče Kanče, která se v highline prošlapala mezi světovou špičku. „Je to pro mě svěží spojení sportu, meditace, užívání lesa a kamarádů. Na lajně musím překonávat sama sebe. V každém správném kroku je víra, pokora a soustředění. Lajny jsou pro mě velkou školou o mně,“ píše o sobě lajnerka.

Lajny bývají natažené nejméně 10 metrů vysoko mezi skalními věžemi, v korunách stromů, nebo mezi mrakodrapy. Samotná montáž bývá velmi náročná, je potřeba najít dva pevné kotvící body a ty mohou být těžko dostupné. Provazovchodec se v těchto výškách samozřejmě jistí, ale když spadne, zhoupne se metr a půl nízko a musí se vyškrábat zpátky, což není vůbec snadné.

Začít s tímto sportem však může kdokoli a kdykoli. Highline je až vrcholná disciplína tohoto sportu. Startuje se obvykle s pěti až desetimetrovým lanem uvázaným mezi dva stromy asi půl metru nad zemí na tři až pět centimetrů širokém popruhu.

Pokud toto lajner bez obtíží zvládne, může začít vymýšlet vyšší uchycení, začít chodit nad vodou, použít delší popruh a podobně. Případně zkoušet různé akrobatické prvky a triky. Jak začít a co je potřeba si pořídit, čtěte na http://www.slack.cz/homepage/page?name=jakzacit

Highline je v tomto sportu považovaná za tu takzvanou královskou disciplínu, která vyžaduje náročný trénink, soustředění a odvahu. Podívejte se v následujícím videu, jak Anče Kanče chodí ve výškách...

Pro ty, co by chtěli vidět na živo, jak takové moderní provazochodectví vypadá, vyrazte předposlední červnový víkend do Jizerských hor. Autokemp Hejnice hostí už sedmý ročník festivalu Keep Balance. V sobotu 21. června od rána startuje kvalifikace do 2. závodu ČP Singing Rock Speed Line Cupu, od 11 začíná finále. Ve tři pak 2. závod Gibbon trickline contest 2014.