Blíží se zima... freerideři, poohlédněte se po lavinovém vybavení!

alt

Promakané batohy, sondy, lopatky a vyhledávače. To je nezbytné vybavení všech milovníků lyžování a snowboardingu ve volném vysokohorském terénu. Mezi nejlepší výrobce a inovátory v tomhle oboru patří rakouská firma Pieps. Nově její výrobky najdete také na Blackcomb.cz.

Každý freerider by si měl v první řadě pečlivě zjistit, jaké bude počasí, kolik a jakého sněhu na horách leží, jak fouká, jaký sklon má svah, kam se chystá, a podobně. Někdy ale i přesto, že stupeň lavinového nebezpečí dosahuje sotva dvojky, sněhová lavina spadne. Proto by každý zodpovědný lyžař, snowboardista nebo horolezec neměl opomenout bezpečnostní vybavení.

Štýrská firma Pieps se rozvojem lavinových vyhledávačů a doplňků zabývá už od roku 1972 a patří mezi špičky na světovém trhu. Kromě supr batohů se všemi vychytávkami, jako jsou strepy k uchycení lyží nebo prkna, kapsy na lopatku či sondu, kapsy na vyhledávač, poutka k uchycení helmy, propracovaný systém bederních a hrudních pásů, prodává i ty nejmodernější a technologicky nejpropracovanější vyhledávače zasypaných návštěvníků hor. Díky těm šance na včasnou záchranu člověka pod sněhem mimořádně rostou.

alt

Využívají digitální technologii DSP, která má veliký kruhový rozsah a je snad nejrychlejší mezi konkurencí. Vyhledávačům nechybí kvalitní, i za špatného počasí dobře čitelný displej. Ihned po zachycení signálu ukazují směr k zasypaným osobám. Automaticky rozpoznají i signál vysílaný starším analogovým přístrojem. Hloubka nebo poloha zasypané osoby při hledání nehraje žádnou roli. Vyhledávače dokonce dokáží detekovat a pátrat po více osobách najednou, čímž se výrazně urychlí hledání, při kterém minuty hrají obrovskou roli. Baterky přístrojů vydrží až 200 hodin v režimu vysílání.

K absolutním novinkám firmy Pieps ale patří revoluční lavinové nafukovací batohy Jet Force, jejichž součástí je nafukovací vak, který se v případě potřeby během sekundy naplní vzduchem. Bateriemi poháněný turbo ventilátor nafoukne vak o objemu 200 litrů a udržuje tlak tři minuty. Pak se vyfoukne a tím vytvoří zasypanému vzduchovou kapsu a usnadní jeho záchranu.

alt

Pieps vyrábí také doplňky jako alu lavinové sondy, karbonové sondy a elektronické sondy. Samozřejmě také lopatky a sklonoměry a v neposlední řadě i bivakovací vaky. Dobře a snadno se balí, mají dva otvory na hlavu, dají se použít i jako pončo a díky očkům i jako nouzové sáně. Takže jestli už vyhlížíte lokalitu, kam na freeride, poohlédněte si i po bezpečnostním vybavení!