BMX rider Drew Bezanson testuje své možnosti

V jaké výšce nad zemí byste chtěli zkusit flip na BMX? Z jaké výšky byste se rozjeli, skočili a udělali otočku, než by vás zastavil přirozený, zvířecí pud sebezáchovy a strach? Pokud jste si něco z toho představili, zkuste si pustit video jménem Uncontainable.

Jeho hlavní postava – kanaďan Drew Bezanson – ví o rampách své. Dvakrát vyhrál Transworld BMX NORA Cups a patří mezi nejlepší parkové ridery na světě. Stále testuje své možnosti a schopnost zvládat strach.

Zkoušel skákat z větší a větší výšky, až se dostal na takovou úroveň, že žádné vyšší rampy neznal. Proto si pod vedením slavného architekta ramp Nate Wessela sestavil z lodních kontejnerů rampu vlastní. Uskutečnit celý projekt zabralo tři roky. Ve výsledku se možná jedná o nejvyšší překážky, na kterých se dosud BMX jezdilo. Každý z kontejnerů měří na výšku 2,63 metru a když na sebe poskládaly čtyři, stavitelé se dostali na deset a půl metru.

To odpovídá výšce třípatrové vesnické školy a Drew si mohl znovu vyzkoušet, co to znamená čelit zvířecímu strachu. „Snažil jsem se jezdit na něčem, čeho bych se doopravdy bál. Cílem projektu bylo posunout si osobní hranice na BMX. Pokud bych to místo nezbudoval, tak bych neměl příležitost si něco takového někdy projet,“ říká Drew pro RedBull.

A to se mu podařilo. Na videu se střídají pohledy shora a pak čekání na dopad, z kterého doopravdy mrazí. Dokonce ani ne jedenáctikilogramové BMX to přečkalo bez jediné závady či poškozené součástky. Natáčení se naštěstí obešlo bez vážnějších úrazů, předcházela však mu pečlivá příprava.

Když rozesmátý Drew cvičil flipy a otočky, doskakoval do obrovského nafukovacího „polštáře“. Jízdu po zdi zkoušel nejdřív kousek nad zemí, teprve později nechal zeď umístit nad seskládané kontejnery. „Nebudu zkoušet dělat tvrďáka a říkat, že jsem se na kole nikdy nebál… probudil jsem se uprostřed noci a přemýšlel, co by se mohlo stát, kdyby mi něco nevyšlo…… následky by byly hrozivé.“

Uncontainable