BMX rider Honza Jílek: Snažím se předávat své zkušenosti a motivovat mladé

alt

Honza Jílek známý pod přezdívkou Gagy se BMX věnuje už hezkých pár let. Tenhle třicetiletý Olomoučák stojí také za JF Show Agency, která se snaží propagovat BMX, ale i další sporty a celkově zdravý životní styl a pohyb, místo trávení času u sociálních sítí na internetu.

Které své úspěchy v BMX považuješ za nejcennější?

Úspěchy v BMX nějaké byly, ale už je to pryč. Žiju tady a teď. Tím nechci říct, že si úspěchů nevážím, ale spíš pro mě mají hodnotu v tom, kam mě posunuly. To považuji za nejcennější. A neplatí to jen v BMX, ale vlastně se to promítá do celého mého života. Samozřejmě ale rád vzpomínám na všechny zážitky a taky na lidi, které jsem díky BMX poznal.

Co ti tedy BMX dalo? A je i něco, co ti vzalo?

Když něčemu věnuješ veškerý čas a děláš to rád, tak se ti to vrátí. Ne hned, ale časem ano. A paradoxně ty největší pasti tě formují. Já jsem vlastně hrozně vděčný i za ty špatné chvíle. Stále je co se učit. Ale jak jsem už zmínil, nejvýš jsou zážitky a lidi, které máš možnost poznat.

Taky jsi založil JF Show Agency, o které je čím dál víc slyšet. Co dělá?

Původně to byla asi chuť a příležitost ukázat svoje triky veřejnosti formou exhibičních vystoupení. Po nějaké době se začala rýsovat možnost realizovat vlastní myšlenky a nápady. Teď už ta cesta má jasnější směřování. Snažím se především předávat své zkušenosti a motivovat mladé k realizaci svých vlastních snů.

Základem všech projektů je a bude BMX. Ale nezapomínám ani na další sporty nebo hudební či umělecké vyžití. Celé to má mít zábavní a edukační charakter. Nápadů je spousta, myšlenky se postupem času tříbí a některé z nich nakonec realizuji. A když se to povede, tak mě to zase motivuje posouvat se dál.

alt

Můžeš prozradit konkrétnější plány?

V dnešní době mají mladí lidé sklon k trávení času na sociálních sítích, internetu nebo u televize, a to na úkor jiných volnočasových aktivit a jejich osobního růstu. Touto problematikou se zabývají moje dva projekty FIND YOUR WAY a ACTIVITY FEST.

V případě FIND YOUR WAY jezdíme do základních škol, kde představujeme formou ukázek a následných workshopů, jak je fajn něčemu se věnovat. Ať už BMX, skejtu, koloběžce, tancování či hře na nějaký hudební nástroj. Snažíme se zkrátka děti motivovat k činnosti.

Projekt ACTIVITY FEST je zase zacílen na celé věkové spektrum, tedy nejen na děti. Je to festival volnočasových aktivit a zdravého životního stylu. Na jednom místě můžou lidi shlédnout a sami si zkusit různé pohybové aktivity, tvořivé dílny, zájmové činnosti, vědomostní soutěže, hry, dozví se o letních táborech s různým zaměřením, o zdravé výživě, zdravovědě a podobně.

V Olomouci jsi zařídil nový freestyle park. Bylo to náročné? A jsi už nakonci?

Nebyla to krátká cesta. Od roku 2007 jsem začal zvažovat a následně se vážně zabývat tím, jak zlepšit situaci freestylových sportovišť v Olomouci. Po několika neúspěšných pokusech jsme letos dostali podporu ze strany Statutárního města Olomouc a mohli tak realizovat částečnou rekonstrukci parku. Jsem vděčný za každou podporu pro naše sporty, takže tohle byl rozhodně velmi dobrý krok kupředu. Nicméně už teď pracuji na návrhu druhé části parku, která na opravu ještě čeká. Tak držme palce, ať se to brzy povede.