Boty Inov­8 téměř nic neváží a běhají skoro samy. Firmu ocenila sama britská královna

Inov-8 neboli „innovate“, tedy zdokonaluj. Samotný název vypovídá o základní filozofii firmy - inovativní přístup k výrobě běžeckých a fitness bot a dalších sportovních doplňků. Boty Inov-8 zkrátka běhají rychleji. A to potvrzuje řada světových atletů a běžců. Nově výrobky Inov-8 v nabídce Blackcomb.cz.

Původně se značka dokonce jmenovala Inoveight, což v sobě skrývá další jednoduché a výstižné poselství: „I no weight“, tedy „Nezatěžuji, nic nevážím“. Firmu založil v roce 2003 v Anglii zimbabwský rodák Wayne Edy v nepoužívaném metodistickém kostele. Jeho cílem už tehdy bylo vyrábět lehounké boty určené k rychlému běhu.

Edy doslova předběhl dobu a začal vyvíjet opak tradičních běžeckých bot. V podstatě takovou minimalistickou obuv, jak ji dnes nazýváme. Zatímco konvenční běžecké boty mají podrážku, která má tlumit dopad a tím šetřit namáhaná chodidla a klouby, Edy stavěl na úplně opačném konceptu. Snažil se vyrobit co možná nejlehčí botu, která by tělo nezatěžovala, a běžec by se v ní měl víc spoléhat na práci nohou než na změkčené, tlumící podrážky. Dnes bychom řekli, boty pro takzvané „přirozené běhání“, které vede k zesílení nohou a lepší kontrole pohybů chodidel.

Boty a vesta Inov-8 slavily úspěchy na největším sportovním veletrhu světa

Firma tvrdí, že jejich boty přinášejí svým majitelům měřitelně lepší výsledky. Testují je nejlepší atleti a běžci světa. Dnešní nabídka bot Inova-8 sahá od lehkých ohebných sálových bot do tělocvičen a posiloven až po boty do náročných horských terénů. Jinou podrážku člověk ocení při třicetikilometrovém běhu bahnitými kopci a jinou při městském maratónu. Poslední model „Race Ultra 290” určený na běhání dlouhých vzdáleností dokonce dostal cenu na ISPO 2014, největším veletrhu sportovního zboží na světě.

Inov-8 kromě bot vyvíjejí i další sportovní zboží. Podobné ocenění jako boty získala na stejném veletrhu i lehká „off-road“ běžecká vesta s kapsami upnutými tak, aby nezpomalovaly pohyb v náročném terénu. Za pozornost stojí také bikerské odlehčené batůžky, anatomicky tvarované návleky na boty proti sněhu, vodě či blátu, sportovní rukavice a další oblečení.

Úspěch koncepce Inov-8 dokládá stoupající prodej ve více než 60 státech světa i výsledky atletů v „lehkých botách“ v řadě soutěží, letos se účastnili například i Skyrunner World Sky Series. Nedávno dokonce firmě Inov-8 udělila britská královna ocenění pro společnosti s mezinárodní působností a její zakladatel byl poctěn recepcí za přítomnosti královny v Buckinghamském paláci.

Ekologické a sociální myšlení jim není cizí

Za zmínku stojí i to, že firma provádí vlastní ekologický audit, jehož výsledky se nezdráhá zveřejnit. Na produkci CO2 se podle auditu nejvíc podílejí služební cesty (až 65 %), přestože podle majitelů firma podporuje u svých zaměstnanců alternativní způsoby dopravy. Samotná výroba bot a materiálů na boty zaujímá pouhých 16 % produkce CO2. Společnost letecky dodává jen expresní zásilky zboží, většina balíků putuje z továrny k nejbližšímu přístavu.

Krabice na boty tvoří lehké recyklovatelné materiály a tiskne se na ně co nejméně. Odborníci se neustále snaží hledat možnosti, jak 100 % potřeby elektřiny pokrýt z obnovitelných zdrojů. Už nyní firma recykluje gumu, kovy, vodu a papír.

Část produkce se vyrábí v Číně a majitelé podotýkají, že jejich čínská továrna dala obživu mnoha místním lidem. Poskytuje dlouhodobá zaměstnání a zásadně nepřijímá do pracovního poměru lidi mladší 18 let. Na čínské poměry dostávají zaměstnanci nadprůměrné platy a nemusejí se obávat porušování bezpečnosti práce, k dispozici mají jídelnu a dokonce sportovní zařízení.