BRGUL: Freestyle slalom je takový tanec na bruslích mezi kelímky

K rozšiřujícím se sportům patří i freestyle slalom na kolečkových bruslích. Podle mistra ČR Tomáše Brandejse, známého pod přezdívkou Brgul, je to takový tanec na bruslích mezi kelímky za doprovodu hudby, při kterém se kombinují různé triky a styly. Každý jezdec přitom předvádí originální sestavu.

Tomáši, kdy tě tenhle sport poprvé chytl a co tě u něj stále drží?

V létě roku 2008 jsem se rozhodl koupit si kolečkové brusle a rovnou jsem vletěl do freestyle slalomu. Je možné naučit se nepřeberné množství triků, kombinací a třebas vymyslet i své vlastní. Takže mám neustále chuť se zlepšovat a zdokonalovat. Freestyle slalom mi umožnil poznat spoustu bezva přátel, procestovat naši zemi a rozkoukat se po Evropě. Dokážu se skrz něj realizovat a to je myslím nejdůležitější.

Jak často trénuješ a jak vypadá tvůj trénink?

Velmi rád bych trénoval každý den, ale mé pracovní vytížení mi to bohužel nedovolí. Takže zbývá nárazově trénink víkendový, což není dobré. Mám v podstatě dva typy tréninku. Trikový, ve kterém se učím nové triky, pořád a stále dokola opakuji jeden, dva triky za sebou. Sestavový, při němž naopak vytvářím a procvičuji celé sestavy, které jsou důležité pro závody. Někdy taky vyrazím na brusle jen tak se provětrat, to tréninkem nazývat nelze.

Co říkáš na současnou scénu? Přibývá lidí, co se tomuto sportu věnují, nebo jich ubývá?

Celosvětově má freestyle slalom vzrůstající tendenci. Na české scéně vnímám zájem hlavně od mladších lidí, což je super. Důležité je vydržet, výsledky se totiž nedostaví hned. Znám spoustu lidiček, kteří začali a nevydrželi.

Děláš i jiné sporty, zájmy či koníčky? Co houbaření?

Les mám rád, ale houbaření fakt ne, dokonce ani houby nejím. Samozřejmě jsem všestranně sportovně založený člověk, který jezdí na kole, chodí na běžky, hraje tenis a ping-pong, lyžuje a podobně. Mým velkým koníčkem je fotografování v kombinaci s architekturou a v poslední době i tvorba videí, obojí teda ryze amatérsky.

Jaký byl nejlepší moment ve tvé sportovní kariéře a jaký naopak nejhorší?

Nejsilnějším momentem bylo mé první vítězství a zisk titulu Mistra ČR v roce 2011. Slušná porce byla i úspěšná obhajoba titulu v roce 2012, ale v tom roce převážil pocit a hrdost při reprezentaci České republiky na evropském šampionátu v Berlíně. Špatný pocit mívám, pokud svou jízdu nepředvedu tak, abych s ní byl spokojený, bez ohledu na výsledek od rozhodčích. Úspěch znamená pro každého něco jiného. Pro mě je úspěchem, že jsem freestyle slalom objevil a stále mě baví.

Máš nějaký sportovní cíl nebo to spíš děláš pro zábavu?

Slalom jezdím především pro radost z pohybu, ale cíle je potřeba si stanovit, abych se posouval dál. Jeden cíl jsem si už splnil a to dostat se do TOP100 světového žebříčku. Takový velký cíl je motivovat další a další nadšence a předat jim co možná nejvíce zkušeností. Kdyby se to podařilo, byl bych opravdu šťastný.

Máš vzor ke kterému vzhlížíš nebo si chceš jít svou cestou?

Jeden konkrétní vzor nemám, líbí se mi od každého něco. Španělská a italská ladnost, francouzská hravost, německá přesnost, ruská tvrdost či korejská rychlost. Ideálně to vše skloubit, ale to nelze. Preferuji jízdu pro diváky, snažím se vkládat netradiční prvky a tím se odlišit od ostatních.

Co bys poradil těm, kteří chtějí s tímto sportem začít?

Hlavně se nebát, vzít své brusle a vyrazit na nejbližší stezku nebo plácek, rozložit kelímky (na start stačí obyčejné plastové) a začít zkoušet své první triky. Je to rychle návykové, hlavně když se daří zvládat nové a nové triky. Člověk hned získává na bruslích větší jistotu, kontrolu a může si víc dovolit.

A jak to může vypadat na freestylových závodech se podívejte zde: