Češi ovládli německý flatland bmx závod 100PSI v Drážďanech

alt

Flatland bmx jezdec Tomáš Vejmola, dlouholetý člen týmu Blackcomb.cz, vybojoval v německých Drážďanech v amatérské kategorii zlato. Mezi profíky bodoval Mates Tuček a do Česka tak doputovaly dvě zlaté medaile.

„V pátek odpoledne jsem sedl na vlak a vyrazil směr Pardubice. V Olomouci jsem potkal kamaráda Petra Hofmana, který jezdí už nějakých 15 let na kole, takže bylo jasné, že půjde do nejtěžší PRO kategorie. V Pardubicích jsme měli sraz s jedním z nejlepších českých jezdců – Matesem Tučkem, který jezdí už nějakých 13 let, a jelikož poslední dobou hodně trénuje, doufali jsme, že si jede pro zlato v PRO kategorii,” popisuje Tomáš Vejmola start české výpravy do Německa.

alt

V pátek v podvečer kluci dorazili do Drážďan, kde už pár Němců trénovalo. Stihli ještě krátký trénink, ve kterém pokračovali druhý den ráno. Flatland bmx není tolik rozšířeným sportem, takže do závodu se přihlásilo asi 20 jezdců, za to velmi kvalitních a dobrých. „Na závodech jsem byl už po čtvrté a vždy jsem se umístil na bedně (dvakrát druhé a jednou třetí místo). Jezdím osmým rokem a konkurence byla velká, proto jsem i letos zůstal v druhé kategorii Amater,” líčí Tomáš.

Závod začínal ve 14 hodin a Tomáš šel na řadu jako čtvrtý. S děsnou trémou a pocitem, že musí vyhrát, aby se konečně přehoupl do PRO kategorie, se mu první jízda moc nepovedla. „Druhá jízda byla ještě horší, ale z pohledu poroty jsem měl celkově o tři body víc, a tak jsem postoupil do finále,“ říká Tomáš. Hodnotit tento sport je náročné i pro velmi zkušené porotce. Existují nějaké dané prvky, ale každý jezdec má svůj styl, svůj trik a rychlost. Rozhodujících aspektů je zkrátka mnoho.

alt

Ve finále z Tomáše stres bohužel nespadl. „Musel jsem v hlavně přepnout a myslet jen na triky, co dělám, a na to, že musím konečně jízdu zvládnout bez chyby. Kdybych znovu skončil na druhém nebo třetím místě, tak bych se nechtěl ani vidět,“ popisuje Tomáš nejtěžší okamžiky závodu. Nakonec zajel svou nejlepší jízdu v kariéře za obrovského potlesku jezdců i publika. „Proti mě jeli kluci, kteří dělají tenhle sport mnohem déle než já a mají i lepší techniku. Třeba takový Jan Shmidt, který zvládal opravdu těžké triky, ovšem ze staré školy a k tomu nejspíš i přihlídla i porota. Umístil se až jako druhý. Třetí příčku obsadil Sascha Heydemann, kterého jsem jako kluk obdivoval a pořád obdivuji za jeho obtížné triky,“ říká Tomáš, který nakonec vyhrál a posouvá se do profesionální kategorie. „Teď to bude daleko těžší, ale o to víc mě to bude bavit,“ dodává.

V PRO kategorii, kde nechyběli ani Poláci nebo Rusové, Petr Hofman bohužel nepostoupil do finále. Matesu Tučkovi se to povedlo z pátého místa a ve finále nakonec vybojoval zlato.

Výsledky:
PRO
1. Mates Tuček
2. Waldemar Fatkin
3. Kevin Nikulski

Amater
1. Tomáš Vejmola
2. Jan Schmidt
3. Sascha Heydemann