České dráhy otevírají na nádražích další půjčovny kol, někde i koloběžek

alt

Síť drážních půjčoven kol se slušně rozrůstá. V průběhu dubna se otevřou nebo už otevřely půjčovny v mnoha dalších městech po celé ČR. K dispozici budou mít cestující i elektrokola a dětská kola, na některých místech dokonce koloběžky.

Služba nazvaná ČD Bike už sice nějaký čas funguje, ale letos dráhy výrazně rozšířily nabídku a síť půjčoven se rozrostla. Zákazníci si mohou vybírat mezi trekovými koly, horskými koly nebo elektrokoly, dráhy mají k dispozici kromě dětských kol i dětské sedačky.

Kola si půjčují hlavně výletníci, kteří nechtějí cestovat vlakem s vlastním kolem nebo ho třeba nemají. Takhle stačí dojet do stanice, půjčit si kolo a v jiné stanici ho zase vrátit. Nutno podotknout, že ceny půjčovného vycházejí lidem opravdu vstříc, obzvlášť majitelům různých drážních slevových průkazů, jako jsou in-karty a podobně.

V žádném regionu celodenní půjčovné za kolo bez slevy nepřevyšuje 200, pro držitele in-karty 150 korun, a někde se platí ještě méně. Ceny se totiž podle jednotlivých regionů liší, ale není úplně jasné, podle jakého klíče při jejich stanovování dráhy postupovaly. Kola se dají vypůjčit i na několik hodin, půl dne, víkend nebo více dnů. Výše ceny se liší samozřejmě podle typu kola, například dětská kola stojí jen pár desítek korun.

Na webu Českých drah visí mapa, na které stačí rozkliknout region a poté se zobrazí ceník a jednotlivé stanice s půjčovnami a kontakty na ně. Kola se totiž samozřejmě dají předem rezervovat.