České i světové špičky BMX se sjely o víkendu do Trutnova

alt

O víkendu se jel v Trutnově největší halový BMX a MTB závod ve střední Evropě a zároveň mistrovství ČR v BMX. Sjela se hromada jezdců, kteří předvedli to nejlepší, co umí. Jenom za BMX amatéry startovalo více než 50 závodníků. Mezi nimi nejnovější člen Blackcomb týmu, teprve šestnáctiletý Jan Hůlka, který dorazil ve skvělé formě. Profesionální světové jezdce na stadionu přivítal doslova dav.

Závody v poklidu začaly už v pátek. Jezdila se kvalifikace a diváci už mohli vidět, že jezdci mají co nabídnout. U BMX amatérů padaly backflipy, 360 tailwhipi, condor to bar a na mnohých jezdcích se nedalo přehlédnout, že míří na zlato. Následovali jezdci MTB, kterých bylo sice podstatně méně, ale to, co předváděli na větších kolech, patří opravdu mezi špičku.

Pokračovalo se kvalifikací profíků, v níž dominoval český jezdec a několikanásobný mistr České republiky Michael Beran. Měl ale silnou konkurenci, například kolegu z Red Bull týmu, Chorvata Martina Ranteše, nebo Ondru Šléze a ve skvělé formě i Zdendu Nepraše.

Ta pravá atmosféra a postupně se plnící tribuny následovaly v sobotu. V 11 hodin začal trénink a Blackcomb rozložil stánek před stadionem. Rozdávaly se dárky pro diváky, takže každý mohl dostat Blackcomb náramek, láhev na kolo, placky, nebo si koupit tričko, brýle či kšiltovku a jít fandit těm, kteří postoupili do finále v MTB kategorii. V té dominoval Vilibald Vítek. Diváky nadchnul otočkou ve vzduchu o 720° na velkém kole a zlato ho neminulo.

alt

V BMX kategorii amatér už atmosféra houstla a kluci všechno dávali hodně na jistotu, bylo vidět, že kola mají v ruce. Náš team jezdec Jan Hůlka si z finálové dvanáctky odvezl skvělé osmé místo. „Závody se mi líbily a zase to pro mě byla trochu nová zkušenost, protože do teď jsem se soustřeďoval spíš na menší dirtové contesty. I proto jsem přijel už o den dřív, abych měl víc času na trénink. To se mi určitě vyplatilo, protože skoky byly trochu jiné, než které obvykle jezdím, a taky bylo v parku už od začátku hodně lidí. Jak kvalifikační, tak finálová jízda se mi povedla podle mých představ,“ říká Honza.

Profíci předvedli skvělou podívanou

Amatéry vystřídali profíci a tribuny zaplnil dav 1 200 lidmi, kteří se přijeli podívat na světové jezdce. Na pětici Ranteš, Beran, Šléz, Nepraš a Francouz Peytavit reagovali diváci obrovskými ovacemi a mnohým z nich naskakovala na těle při sledování finálových jízd doslova husí kůže.

alt

Chorvat Ranteš zabíjel jak blázen a tak si skočil do Česka pro první místo. Velkým překvapením se ale stal Zdenda Nepraš, který odejel krásné čisté triky a diváky i porotu zvedal z laviček. Na třetí příčce se umístil Peytavit. Divákům ukázal, že si nepřijel jen zajezdit. Česká „mašina na triky“, favorit Michael Beran nebyl úplně ve formě a tak skončil čtvrtý. Ondra Šléz, kterému se nepovedl transfer flipwhip z fanálu do velblouda, si nakonec přijel pro pátý flek.

Závody se povedly a nesly se ve skvělé atmosféře. Jak jezdci, tak určitě i diváci se těší na další ročník největšího BMX a MTB závodu ve střední Evropě.