Česko-polská jachta zdolala rekord. Mezi krami doplula až do Velrybí zátoky

alt

Expedice tvořená 10 Poláky a jedním Čechem, Dušanem Jamným, má na svém kontě nový námořní rekord. Povedlo se jí na jachtě Selma doplout do Velrybí zátoky v Rossově moři u Antarktidy. Žádná jiná jachta se do míst, kde běžně mezi krami plují ledoborce, nedostala. Selma skončila na 78. stupni a 43. minutě zeměpisné šířky na jižní polokouli.

Ve Velrybí zátoce svůj příběh začali psát třeba Shackleton, Scott a Amundsen, kteří soutěžili o dobytí Jižního pólu. Do dnešního dne jen pár plachetnic dosáhlo Rossova moře, nejchladnějšího moře světa, ale žádné z nich se nepodařilo doplout na jeho konec, až do Zátoky velryb.

Selma dosáhla vytyčeného cíle v noci 12. února po necelém měsíci plavby. V oblasti je hezké počasí a část posádky tedy vystoupila na břeh. „Selma by měla zůstat do konce února. Pak musí rychle zpět, protože dochází k zamrzání,“ popsal další plány expedice Jaroslav Žák z Českého antarktického polárního fondu, který je se Selmou v pravidelném spojení.

Rossovo moře je celoročně zamrzlé, rozmrzá a otvírá se jen na určité období. Plout v místech, kam se obvykle vydávají jen ledoborce, je pro plachetnici značně obtížné.