Cestovatelský tip: Jak vybrat tu správnou karimatku

alt

Možná pro pamětníky, kteří pamatují časy, kdy se ještě jezdilo bez karimatek, není největším cestovatelským vynálezem jejich života mobilní internet, GPS navigace, kešky, ani goratex, ale obyčejná, samonafukovací karimatka. Rozšířily se tři základní typy karimatek – pěnové, alumatky a samonafukovací.

Alumatky – jedná se v podstatě o tenoučkou hliníkovou fólii, která chrání před vlhkem a jen nepatrně před chladem, takže se používá spíš v létě. Bohužel se poměrně snadno ničí. Její hlavní výhoda však je minimální hmotnost, jen kolem 160 gramů. Do členitého terénu se ale moc nehodí, hodně klouže a záda pocítí sebemenší nerovnost.

Pěnové karimatky se vyrábějí z několika typů pěny. Kvalitnější, tzv. EVA materiál, je pevnější, nesaje vlhkost a hodí se i pro vysokohorskou turistiku. Hmotnost samozřejmě závisí na tloušťce, značková Yate Eva Classic (10 mm) váží asi 300 gramů, hodí se i do mrazů a vyznačuje se velmi dlouhou životností. Tlustší 14 mm verze je ještě pohodlnější, což se projeví jak v silných mrazech, tak při spaní na nerovném terénu.

alt

Nejnovějším a nejpohodlnějším typem „spací podložky“ jsou samozřejmě samonafukovací karimatky. Nezabírají tolik místa jako pěnovky, ale váží zhruba o 400 gramů víc. Díky tomu, že se nafukují do větší tloušťky, nabízejí jednoznačně největší pohodlí, izolují od tepla i od nerovností. Fungují na poměrně sofistikovaném principu. Uvnitř obalu je zmačkaná pěna, která se roztahuje a tím se karimatka sama nafukuje skrze ventil.

Jednotlivé výrobky se však značně liší kvalitou provedení, odolností vůči vlhkosti, kvalitou lepení a odolností proti propíchnutí. Pokud má samonafukovací karimatka dobře sloužit, neměla by se pokládat přímo na strniště, kameny či čerstvě posekanou louku, vždy je lepší ji něčím podložit. Mnoho lidí to řeší zmíněnou alumatkou.

alt

Ze samonafukovaček je skvělá například Yate Extreme Lite. Má neklouzavý povrch, je vybavena obalem, praktickým “push-in” ventilem a sadou na opravy, po nafouknutí má standardních 38 mm a pouhých 780 gramů. Ještě lehčí typ Yate Hiker má 690 gramů a výsledných 25 mm by stále mělo stačit na používání po celý rok. Celkově firma Yate patří se svými karimatkami k ověřeným výrobcům. Většinu modelů vyzkoušel sám Radek Jaroš, slavný český horolezec.