Chcete začít běhat? Neváhejte, jaro je ideální čas

alt

Říká se, že začít běhat na jaře je naprosto ideální. Není ani horko ani zima, takže běžci začátečníci nebudou mít potíže s rozehřátím a dýcháním, v příjemných teplotách se prostě příjemně sportuje. Poradíme vám, jak začít a co si všechno pořídit.

Běžce začátečníka by nemělo odradit, že zpočátku toho moc neuběhne. Stačí nejdřív rychle chodit a běh postupně přidávat, střídat běh a svižnou chůzi. Poté, co se běžec trochu rozehřeje, měl by se zastavit a trochu si protáhnout svaly.

Při běhu či chůzi by měl myslet hlavně na správné dýchání. Dýchejte nosem, zhluboka až do břicha a pomalu vydechujte. Snažte se vyhnout dýchání pusou. Pokud běžec špatně dýchá, začne ho „píchat v boku“ a běh se stane nepříjemným.

Kupte si dobré boty

Každý začínající běžec by si měl koupit nejdřív koupit dobré boty. Jestli vyběhnete v plátěných keckách, zaručeně už nebudete chtít běžet znovu. Pořiďte si do začátků něco na způsob klasické městské běžecké boty, univerzály, ve kterých můžete na asfalt i do mírnějšího terénu. Nepouštějte se do žádných minimalistických boty, které jste v životě neměli na noze. Zaplatíte spoustu peněz a nemusí vám sednout. Až s naběhanými kilometry si běžec uvědomí, jaká bota by mu nejlíp sedla. Pak teprve může vybírat ze speciálních modelů.

alt

Pokud ale běžec okamžitě ví, že bude sportovat především v lese, terénu, v horách, a asfaltu a městu se úplně vyhne, stojí za to, zaměřit se přímo na speciálně vyvinutou obuv do hor.

Co na sebe?

Pořiďte si také kvalitní funkční prádlo, které bude odvádět pot a udržovat vás v teple a suchu. Byla by škoda hned nastydnout v propoceném oblečení. Na trhu existuje řada firem, které se specializují přímo na běžecké oblečení. Na termo prádlo samozřejmě patří další vrstva a na jaře možná i nějaká lehká softshellová bunda nebo větrovka. Dá se pořídit i speciální [tenká čepice].

alt

Začínající běžci si rádi pořizují i různé sporttestery, které jim měří tepovou frekvenci a pomáhají hlídat optimální stav.

Že byste rádi začali, ale nevíte, kde najít čas? Začněte třeba běhat do práce nebo z práce, vemte si věci do auta a vyběhněte, když budete mít během dne volnou chvilku, oželte oblíbený seriál a jděte běhat. Běhejte cestou pro děti do školy nebo do školky, vynechte vydatnou večeři a radši se proběhněte. Ukecejte kamaráda nebo kamarádku a běhejte ve dvou. Zkrátka, určitě něco vymyslíte.