Christine Michelle Liptákové o skateboardingu: Ve světě je spousta holek, co jezdí líp než kluci

alt

Christine Michelle Liptákové ze Sokolova je 18 let a skejtuje už asi šest let. Taky závodí a má za sebou řadu úspěchů, mimo jiné třetí místo na loňském mistrovství ČR ve skateboardingu.

Moc holek na skejtu nejezdí, jak ses k němu dostala?

Jednou jsem byla na prázdninách u tety a soused se tam proháněl na skejtu. Přemluvila jsem ho, aby mi ho půjčil, pak mě naučil ollie, vzal do skateparku a už mě to nikdy nepustilo.

Závodíš ráda? Kterých úspěchů si nejvíc ceníš?

Závody jsou jedna z věcí, co mě na skejtu baví nejvíc. Jiný prostředí, nový lidi... takže tě to posune zase o kousek dál. Snažím se jich jezdit co nejvíc. Největší úspěch je asi 1. místo na Live and Let Fly 2013, 1. místo na Jam in Peace v Kladně, 3. místo Beroun Grand Prix a 3. místo na Mistrovství ČR 2013.

Čím si vysvětluješ, že na skejtu jezdí tak málo holek?

Asi proto, že existuje nějaký všeobecný předsudek o tom, že je to jen klučičí sport. Přitom ve světě je spousta holek, co jezdí líp než kluci. Plno holek se stydí přijít do parku a říct si klukům o radu. Navíc je to občas celkem dost bolí.

alt

Jak bys teda popsala českou holčičí sk8 scénou? I co se týče závodů.

Myslím, že dřív nás bylo víc. Když se nás na závodě sejde aspoň pět, tak je to zázrak. Občas se sice najdou nějaký nový holky, který začnou jezdit, ale pak už si netroufnou na závody nebo tripy.

Trénuješ ráda sama nebo dáváš přednost ježdění v partě?

Samotnou mě to moc nebaví. V Sokolově nás moc nejezdí, ale i tak se rádi sejdeme a zaskejtujeme si spolu, třeba i s partou z Varů nebo Kynšperka.

Co tě donutí vstát a jít do sk8 parku trénovat?

Ráda koukám na netu na videa, která mě motivují, a pak mám hned chuť hodit skejt pod nohy a jít ven. Většinou jsou to třeba videa Leticie Bufoni a Alany Smith. Klučičí profi videa si ale občas taky pustím.

Je v Sokolově dobré zázemí, kde se dá trénovat, nebo je potřeba modernizace parku?

Streetových spotů tu moc nemáme. Park už se nám začíná rozpadat, ale od města máme slíbeno, že na jaře by se měl opravit a k tomu postavit úplně novej betonovej. Tak doufáme, že to vyjde.

Blíží se zima... máš kde jezdit přes zimu, nebo přesedláš na zimní sporty?

Před zraněním jsem jezdila na snowboardu, ale to už je dávno. Ve vedlejším městě je bar s minirampou, kterou jsem si docela oblíbila. Takže ta to v zimě aspoň trochu zachraňuje a jezdíme tam.

alt

Jaké jsou tvoje plány na příští rok? Návštěva závodů, trip se skejtem nebo natáčení videa?

Ještě letos bych chtěla natočit nějaký miniramp part. Příští rok bych chtěla určitě vyjet někam do zahraničí, natočit video a závodů objet, co nejvíc to půjde.

Věnuješ se i něčemu jinému kromě skejtu?

Ráda si jdu s kamarádkou třeba zacvičit formou kruhového tréninku. Taky ráda čtu nebo cestuju. Dost času mi samozřejmě bere škola.