Chytré boty? Vítejte zpátky v budoucnosti

Samozavazovací boty se poprvé objevily v americkém seriálu Návrat do budoucnosti v roce 1989. Minulý týden, po dvaceti sedmi letech, opustily svět fikce a staly se skutečností. Lidé z Nike dokázali, že nápady a fantazie patří i k výrobě sportovních bot, a představili nové Hyperadapt 1.0, které se umí samy zašněrovat.

S tímto modelem zahajují vývoj technologicky náročné responzivní obuvi, která se utáhne či povolí při několika drobných pohybech. Díky tomu po celou dobu dokonale přilne k chodidlu a zabrání vzniku puchýřů a odřenin.

Současný Hyperadapt 1.0 má na patě senzor reagující na tlak při nazutí a namísto tkaniček utáhne řadu kratších, samostatných provázků. Individuální povolení či dotažení umožňují tlačítka na stranách. Návrháři z Nike věří, že se po několika nazutích systém dokonale přizpůsobí konkrétnímu chodidlu.

Závislost Hyperadaptu na technologiích může být silnou stránkou, stejně jako jeho slabinou. Baterie vydrží na jedno nabití nejvýš dva týdny a zatímco přetrženou tkaničku snadno nahradíte, pokud se sofistikovaná bota porouchá, čeká jí náročná oprava či rovnou popelnice.

Model 1.0 zatím není v běžném prodeji, objednat si jej mohou výhradně členové Nike+.