Člověk v tísni vyhlásil sbírku pro oběti zemětřesení v Nepálu

alt

Zemi, kterou Češi s oblibou navštěvují kvůli jejím velehorám, přírodě, poklidu a dobrodružství, postihlo nepředstavitelné neštěstí. Při strašlivém zemětřesení zahynulo více než 7 tisíc lidí a o mnoha dalších obětech ještě úřady nevědí. Každý desátý obyvatel země přišel o střechu nad hlavou a 3,5 milionu lidí nemá co jíst a pít. A přitom se neodvratně blíží období monzunových dešťů. Organizace Člověk v tísni vyrazila na místo s humanitární pomocí a vyhlásila sbírku pro oběti zemětřesení.

Tým Člověka v tísni se spolu s nepálskými dobrovolníky usadil v okrese Gorka poblíž epicentra zemětřesení. Organizuje distribuci humanitární pomoci do míst, která zůstala doslova odříznutá od světa. Zdravotníci ošetřují tisíce raněných a dobrovolníci pomáhají lidem stavět přístřešky. V některých vesnicích spadlo i 80 až 90% domů. „Lidé nejvíce potřebují jídlo a plachty na vybudování provizorního přístřeší. V okolí jich bude potřeba nejméně 50 tisíc. Velkým problémem jsou tu tlející mrtvoly zvířat, které jsou potenciálním zdrojem nákazy,“ říká koordinátor humanitární pomoci v Gorce Sudip Joshi.

alt

Podle OSN bylo v Nepálu zcela zničených 70 tisíc domů, dalších 530 tisíc je poškozených. Bez domova je podle odhadů 2,8 milionu Nepálců, tedy každý desátý obyvatel země. Více než 3,5 milionu lidí potřebuje potravinovou pomoc a zemětřesení celkem zasáhlo osm milionů lidí. Neustále roste počet obětí, kterých je nyní přes 7 tisíc, dalších více než 14 tisíc lidí je podle OSN zraněných. Záchranné práce přitom komplikuje vytrvalý déšť, následné otřesy i sesuvy půdy, které zemětřesení způsobilo.

Člověk v tísni vyslal do Nepálu čtyřčlenný humanitární tým a na místě spolupracuje s desítkami místních dobrovolníků. „Kromě průzkumu oblastí se věnují logistice, která je v této chvíli klíčová. V Nepálu není možné nakoupit potřebný materiál v dostatečném množství a letiště v Káthmándú je zcela přetížené. Řešíme proto možnosti přepravy a nákupu z okolních zemí,“ říká koordinátor pomoci v Nepálu Marek Štys.

Na sbírkovém kontě SOS Nepál 54333345/0300, které Člověk v tísni zřídil, se dosud sešlo více než 16 milionů korun. „Dosud největším dárcem je Nadační fond Avast, který na pomoc Nepálu věnoval 500 tisíc korun,“ doplňuje vedoucí fundraisingového oddělení Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek.