DAVID BUČEK: Nikdy jsem nezažil spolupráci se sportovcem, která by nebyla přínosná a zábavná

Každému z nás se občas zatají dech, když vidí neskutečné záběry různých sportovců v akci. My vám dneska přinášíme rozhovor s Davidem Bučkem, profesionálním sportovním fotografem, který dokáže zmáčknout spoušť v tu pravou chvíli. Začínal focením reportů z akcí, s lepším foťákem pokračoval přes krajinky, aby se nakonec našel právě ve focení sportů. Hledáček zaměřuje hlavně na komerční věci, ale i na své vlastní projekty. Setkat se s ním můžete například v Olomouci, kde pořádá kurzy pro začínající fotografy, a kde ostatním nadšencům předává své znalosti.

Na co fotíš? Jak vypadá tvoje výbava?

Několik let jsem používal fotoaparát Canon, ale později jsem se začal zajímat i o jiné značky a modely. Nakonec jsem kompletně přešel na Olympus OM-D E-M1, se kterým jsem opravdu spokojený. Jde o kompakt s výměnnými objektivy, ke kterému mám také nejedny světelné objektivy s pevnými ohnisky. Tahle skla se vejdou do kapsy a nejsou vůbec těžká. Taky často fotím s bleskem FL-600R, k tomu mám rádiové odpalovače Trigmaster Plus 2,4G. Kromě celkové kvality mi právě i svojí vahou tohle vybavení absolutně vyhovuje. Nemusím s sebou tahat nic těžkého, vše je kompaktní, lehké a designově dokonalé.

Jak ses dostal k focení?

Šlo v podstatě o přirozený vývoj. Od malička mě zajímalo umění, začínal jsem u malování a postupně se propracoval až k fotoaparátu. Ze začátku jsem hodně experimentoval s focením a samotnými úpravami fotek. Když jsem si potom jednoho krásného dne vyzkoušel první zrcadlovku, nadchla mě tak, že jsem si začal neustále nakupovat další a další vybavení. A protože miluju sporty, hlavně ty extrémní, rozhodl jsem se fotit sportovce. Sledoval jsem ostatní fotografy, různá videa a učil se. Brzy jsem sám začal fotit sportovní akce.

Jak se připravuješ na focení se sportovci a jak potom probíhá úprava fotek?

Focení sportu není jednoduché - musíte vědět, co chcete fotit a musíte znát i samotné triky. Když si výslednou fotografii dokážete představit, ještě než začnete fotit, je to obrovské plus. Musíte také znát svoji techniku. S jezdcem vždycky probírám to, co bych chtěl nafotit, vybereme ideální místo a detaily ladíme až na place. Následná úprava fotek bývá někdy náročná, ale sportovní fotky vesměs nevyžadují moc zásahů. Většinou ze scény jen odstraním rušivé elementy a trochu si pohraju s barvami.

Jaké rozdíly vnímáš mezi českou a zahraniční scénou v rámci fotografování sportů?

V zahraničí je více sportovců na vysoké úrovni. Jsou tam taky zajímavější místa pro focení. Sportovci k focení mají úplně jiný, vřelejší, vztah. U nás máme několik opravdu kvalitních sportovních fotografů, ale bohužel také spoustu sportovců, kteří si na focení moc nepotrpí. To i přesto, že fotky jsou, s výjimkou videí, nejlepšími výstupy pro sponzory. Ale samozřejmě máme i dost sportovců, které focení baví a jsou mu otevření. S těmihle je potom opravdu radost spolupracovat.

Fotil jsi řadu různých sportovců. Kde a s kým se ti fotilo nejlépe a naopak?

Na tuhle otázku se nedá odpovědět jednoduše. Nikdy jsem nezažil spolupráci se sportovcem, která by nebyla přínosná a zábavná. Fotil jsem vždy jen s lidmi, kteří jsou v pohodě, a jejich sport je baví. Podle toho potom vypadaly i výsledky focení. Sport je opravdu uvolněná oblast. Když se setkáte s jezdcem, který si chce nechat nafotit fotky, nemusíte se bát toho, že by se vám s ním špatně pracovalo.

Vím o tobě, že nefotíš jen sport. Které oblasti tě přitahují nejvíce?

Ano, snažím se fotit více věcí. Nejvíce mě baví sport, ale ani portrétní fotografie mi není cizí. Všechno si můžu dobře natrénovat, protože mám kolem sebe sportovce a mladé kluky, kteří jezdí na skatech a na kolech. S mou přítelkyní, která je i mou dvorní modelkou, fotíme portréty a vymýšlíme různé projekty, na kterých si potom trénuju retuš a postproces. Focení sportu mě ale bude vždy bavit nejvíc, protože u toho se člověk nenudí, je stále v pohybu a dostane se i na čerstvý vzduch.

Je těžké se v tomhle oboru uživit?

Uživit se samotným focením je těžké. Dnes fotí hodně lidí a někteří dokonce i zadarmo. Ve sportovní fotografii je potřeba se pohybovat na správných místech mezi správnými lidmi, a tím si to trochu usnadnit. Je taky hodně důležité se hecovat a zkoušet nové věci, snažit se to dělat po svém a nenapodobovat ostatní fotografy.

Jaký máš profesní cíl?

Chtěl bych ještě dlouho dělat to, co mě baví. Taky chci uspořádat nějakou výstavu toho nejlepšího, co jsem kdy vyfotil, zafotit si se zahraničními jezdci - ať už skate, bike nebo snowboard. Chci fotit co nejdéle a stále se u toho dobře bavit. (smích)

Na fotce sám David Buček, focen Kamilem Zápecou

Chceš něco vzkázat našim čtenářům?

Určitě. Pokud vás zajímá focení, pamatujte na to, že je to o trpělivosti, citu a technice. Kdybyste chtěli s něčím poradit, určitě mrkněte na moje fotokurzy. A pokud se chcete nechat vyfotit, stačí napsat a domluvíme se. Mějte se a užívejte prázdnin.

Více z Davidovy tvorby najdete na jeho stránkách a FB:
Web: www.davidbucek.com
Facebook: www.facebook.com/davidbucekfotograf