Desigual. Optimismus a nevšední barvy ve službách módy.

Značku Desigual založil Thomas Meyer v roce 1984 na španělském ostrově Ibiza, který je znám slunnými plážemi a nekonečnými večírky. Už od začátku chtěl Meyer vyrábět mladou módu, která navodí pozitivní myšlení a pohodu. I proto je mottem Desigualu věta „La vida es chula“, tedy „život je v pohodě“. Dnes je domovským městem značky Barcelona, kde vznikají kolekce plné barev, lesku a nevšedních ornamentů.

Na počátku své existence Desigual vyráběl především oblečení. Hlavní motivací designerů Desigualu je a vždy bylo oblékat lidi včetně jejich unikátní osobnosti, a nikoliv jen jejich těla. Každý rok proto vznikají nové kolekce, které čítají přes tisíc různorodých kousků od spodního prádla až po netradiční klobouky. Hlavně v posledních letech se Desigualu velmi daří, a proto rozšířil svůj sortiment o další položky. Kromě designových bot začala značka vyrábět i bytový textil, jako jsou například zástěry, chňapky, povlečení nebo polštáře. Nedávno se na trhu také objevily Desigual parfémy a nová řada funkčního sportovního oblečení a obuvi.

Mimochodem, vzhledem k náročnosti ornamentů, barevných kombinací i detailní práce s materiály je každý kousek oblečení Desigual díky ruční výrobě některých částí originálem. Ze standardů přitom značka nehodlá polevit ani přes raketový obchodní růst. V roce 2012 se na světě například prodalo 22 miliónů oblečení a doplňků s logem Desigual ve více než 100 zemích světa. Cíle Desigualu přitom nejsou malé – její majitel by si přál, aby každý člověk na planetě vlastnil alespoň jeden kousek a měl tak ve skříni oázu optimismu.

Radost z oblékání na molu i v obchodech

Protože je španělská móda optimistická a její minulost tak trochu vychází z legendárních párty na Ibize, nehraje při svých kampaních na vážnou notu. Desigual se zákazníky komunikuje hudbou, videi či polibky. Při otevírání nových obchodů se proto konají legendární párty. K oslavám a otevíracím akcím patří i speciální „polonahé nákupy“. Zákazníci, kteří přijdou do Desigual shopu v den konání akce v plavkách nebo spodním prádle, mohou za odměnu nakoupit oblečení za zlomkovou cenu. Akce se konala i v Praze a pobavila nejen účastníky, ale i nic netušící kolemjdoucí. Podobně nevážně probíhají i módní přehlídky. Zatímco ostatní módní domy vysílají na molo modelky ve strnulých pózách, modelky Desigualu nepostojí na místě. Při promenádách mrkají na novináře, široce se usmívají a při otočce si dle nálady třeba i zatančí.

Inspirace z cirkusu i ze světa haute couture

Desigual má sice vlastní návrháře, ale velmi rád spolupracuje i s návrháři světových jmen. V roce 2011 například vytvořil speciální kolekci ve spolupráci s francouzským návrhářem Christianem Lacroix. Rafinovaná kolekce měla takový úspěch, že spolupráce pokračovala několik dalších sezón včetně sezony jaro/léto 2014 (pod názvem Desigual by L). Inspiraci návrháři Desigualu také získali spoluprací s Cirque du Soleil, kanadským cirkusovým seskupením, které je známé pro akrobatické prvky a do detailu vyladěné kostýmy.