Dokument o telemarku konečně k vidění online

alt

Koho zajímá telemarkové lyžování, má teď skvělou příležitost podívat se na skvělý instruktážní dokument TELEfilm online a zdarma. První část je spíš o podívané a zážitcích, druhá je metodická. Takže kdo chce začít jezdit, ať se rozhodně jukne.

Ve filmu se dozvíte o historii tohoto sportu. Telemark totiž zažívá v posledních letech obrovský boom, ale sám o sobě je to vlastně jeden z nejstarších lyžařských stylů. Dozvíte se, jak a z čeho se vyrábějí telemarkové lyže, co je na tomhle sportu vlastně tak lákavého a zároveň vám film napoví, jak s ježděním začít. A v neposlední řadě se i celkem pobavíte.

Za projektem stojí Michal Turek mladší, člen lektorského sboru Českého svazu lyžařských škol. Na záběrech se kromě něj objevují i jeho další kolegové - Radim Nevrlý, Michal Alexa, Štěpán Pobuda, Anička Kašparová a závodník světového telemarkového poháru Kamil Dostál.

Foto: www.telefilm.h2omaniaks.com

Něco málo o telemarku:

Telemark začal propagovat už v 19. století Nor Sondre Norheim z vesničky Morgedal a jako první na závodech předvedl technicky náročný oblouk, při kterém je vnitřní noha zaklenutá a jezdec poté udělá zatáčku. Patu nohy nemá upevněnou ve vázání, ale volně, podobně jako na běžkách. Podle kraje, odkud Nor pocházel, dostal oblouk název „telemarkový“. 20. století ale tenhle styl vytlačilo a znovu víc ožívá v 90. letech. Dnes i na českých sjezdovkách občas potkáme nějakého nadšence.

Více k tématu:

Novinka nebo prastará tradice? Telemarkové lyžování ožívá