Erik Tacina: Skatepark v Leszně, to je ráj pro všechny skaters

altFoto: Juro Danko

Osmnáctiletý Erik Tacina ze slezského Jablunkova jezdí na skejtu už osm let. Chodí na polský gympl v Českém Těšíně a má za sebou několik slušných editů a čtvrté místo na těšínských sk8 závodech. V létě si zajezdil v jednom z nej evropských skateparků - v Leszně.

Jak ses dostal ke skejtu?

Z kamarádem jsme si prostě koupili skejt a začali spolu jezdit. Jeho to časem omrzelo, ale mně to začalo bavit a skejtuju dodnes.

Vzpomeneš si na tvůj nejhorší zážitek spojený se skejtem a zároveň nejlepší?

Nejhorší zážitky na skejtu jsou všechny odřeniny, boule, modřiny a vymknuté kotníky. Nejlepší zážitek na skejtu pro mně je, když se sejdou všichni kamarádi ve skateparku a všichni si užívají jízdu na 100%.

Trénuješ přes zimu nebo dáváš skejt do kouta?

Přes zimu se snažím nesedět doma, takže jezdíme někam pod střechu. Nejčastěji do Trojhalí v Ostravě nebo na Duklu. Když je nejhůř, postačí i podzemní parkoviště kousek od Blackcomb shopu v Třinci.

alt

Co tě donutí vstát a jít trénovat?

Určitě touha se naučit nové triky a taky sdílet radost ze skateboardingu z ostatníma. Nerad sedím doma.

Jak hodnotíš tvůj rok 2014?

Moji sezónu 2014 hodnotím určitě pozitivně. Naučil jsem se nové triky, zajezdil jsem si ve skateparcích, projel nějaké závody a poznal hodně nových lidi.

Co říkáš na českou scénu?

Z české scény se již stává česko-slovenská scéna. Na vrcholu jsou velmi dobří rideři, které obdivuju, jako je Maxim Habanec, Martin Pek, Rišo Tury, Marek Zápražný, Tomáš Vintr a mnoho dalších.

altZábradlí v Leszně. Foto: 2xTanasis

3 top skateparky nebo spoty které jsi navštívil?

Nejlepší bylo Leszno. To je ráj pro všechny skaters. Je to jeden z největších skateparků v Evropě. Dále pražský Stalin a Štvanice.

Řekni nám něco víc o skateparku v Leszně.

Do 400 kilometrů vzdáleného Leszna jsme vyrazili s kamarády o letních prázdninách. Je tam jeden z největších skate parků v Evropě. Plaza je velká přibližně jako fotbalové hřiště. Co se týče překážek, je tam všechno, co by skejt'áka mohlo napadnout – radiusy, raily, skočky, zídky, wallridy, .... Jsou tam snad všechny streetové prvky, které můžeme vidět na profesionálních videích.

Rozloha je nesrovnatelná s jinými skejtparky v ČR. Strávili jsme tam celý týden a domů jsem si odvezl mnoho zkušeností.

alt

Co děláš když zrovna nejezdíš na skejtu?

Buď sedím ve škole, čtu knihy nebo běhám za holkama...