Extrémním sportem k extrémnímu zdraví aneb jakou máte šanci přežít?

alt

Touha po výkonech, pokoušení hranic a pohyb v rychlosti na hraně s sebou nutně nesou jistou dávku rizika, která dokáže napínavou sněžnou jízdu ve vteřině proměnit v dobrodružství plné bolesti s nejistým koncem. Které sporty vycházejí bezpečněji než například návštěva diskotéky a při kterých si se smrtkou začnete tykat?

Ač to zní neuvěřitelně, tak v letech 2001 až 2006 zemřelo při golfu v USA 106 lidí, pokud počítáme i šest zavražděných a pět sebevrahů. A stránky besthealthdegrees.com zveřejnily statistické údaje i k dalším sportům.

alt

Královskou disciplínou (s nejvyšším počtem úmrtí) se stal base jumping, skákání z výškových budov a srázů. Je-li statistika správně, tak smrt při tomto oblíbeném adrenalinovém skoku čeká každého šedesátého skokana. V těsném závěsu se drží automobilové závody s poměrem jeden smrťák na 100 jezdců a horolezecké výstupy nad 6000 metrů nad mořem (1:167).

alt

Překvapivě slušně si vedou seskoky s padákem (1:100 000), které tak vycházejí výrazně bezpečněji než jízda na kánoi, box i americký fotbal. Závěrečná místa patří bungee jumpingu, joggingu a stolním hrám. Všechny tyto disciplíny lze doporučit dětem víc než „hrozivou“ jízdu na kole.

alt

A samozřejmě, kdo chce zůstat dlouho zdravý, neměl by téměř vůbec jíst a extrémní sporty by si měl užívat na svém silném PC, kde je šance na smrtelný úraz pouhých 1:1 milionu.