Filip Procházka o bmx: Eventy a závody pro začínající a pokročilé jezdce u nás skoro nejsou

alt

Filip Procházka nejen na bmx jezdí, ale hlavně organizuje různé bmx a mtb závody, exhibice a eventy. Mladý nadšenec z Nového Města nad Metují se snaží pořádat akce nejen pro profíky, ale i amatéry a začínající jezdce.

Jak ses vůbec k pořádání akcí dostal?

V roce 2008 mě bratranec, který jezdil na MTB, vzal na jedny z prvních skate and bike závodů v Novém Městě nad Metují. Hrozně se mi líbil ten pocit z odvedené práce, kterou dokáží ostatní diváci či závodníci ocenit a také atmosféra na akci. Několik let jsem spíše pomáhal na běžných přípravách akce a hlouběji jsem do toho nezasahoval. Postupně jsem se ale naučil chodit i v organizačních věcech, oslovování sponzorů a partnerů a podobně.

Jak vůbec taková akce vzniká? Jsou to určitě měsíce práce.

Za pořádáním takové akce je neskutečně moc času, co stráví člověk u emailu, telefonátů a meetingů se sponzory a městem. Přípravy musí začínat už několik měsíců předem. Lidé by si to aspoň z části měli uvědomit, když následně hodnotí a kritizují akci. Na své eventy nedostávám žádné dotace, vše většinou vzniká z nulového rozpočtu a s nulou také odcházím.

alt

Co tě pak žene do organizování další akce?

Do organizace mě žene momentální situace na scéně. O podobné eventy je u nás dost nouze. Jezdí se závody pro profíky, ale pro začínající a pokročilé jezdce závody skoro nejsou. Bohužel proto také mnoho bikerů přestalo jezdit. Jako další důvod je finanční situace. Díky nízkým budgetům je složité sehnat finanční podporu od sponzorů. Převážně podporují materiálně, za což jsme neskutečně vděčni, avšak k uspořádání akce potřebujeme peníze.

Rozjíždíš teď nějaký projekt?

Pokud vše dopadne, jak má, chystám se na čtvrtý ročník podzimního jamu (Fall Bye Jam vol. 4), který by se měl odehrát ke konci října. Poté mám v rukávu nový projekt, ale zatím nechci nic slibovat, tudíž si informace nechám pro sebe. Jediné, co zatím můžu prozradit, je, že by se to mělo odehrávat na sněhu.

alt

Jsi zároveň předsedou spolku První Řešení. Čím se zabývá?

Spolek vznikl v roce 2003 jako Občanské sdružení První Řešení. Byl založen za účelem sjednotit mladé lidi, které zajímal extrémní sport (skateboarding, snowboarding, bmx nebo mtb), ale také graffiti, tanec, rap a spoustu dalších zajímavých aktivit. Spolek se momentálně věnuje především extrémním sportům a pořádáním eventů s extrémní tematikou. V tuto chvíli máme okolo 50 členů.

Věnuješ se ještě něčemu?

V tuto chvíli se něčemu věnuji zřídka. Občas, když mám čas, jdu se do parku projet na bmx. Jinak jsme letos rozjeli i nový projekt Red-Bell, pod kterým jsme letos poprvé pořádali v Novém Městě nad Metují závod Red-Hell, což je extrémní překážkový běh, který měl ohromně pozitivní ohlas.

alt

Co bys poradil těm, kteří se chystají pořádat závody? Čemu se mají vyvarovat?

Především bych poradil už od samotného začátku budovat tým lidí, kteří pomůžou s organizací a realizací. A následně hledat a udržovat kontakty na lidi, kteří můžou akci zaštítit či pomoc i jinak než rukama, což jsou například sponzoři. Pokud nebudeš mít tým, sám na to nestačíš, pokud nebudeš mít kontakty a podporu, nemusíš víceméně o pořádání přemýšlet. Další důležitá věc je určitě nevzdat se při prvním neúspěchu, při prvním odmítnutí sponzorem. Všechno to pro tebe trapné vnucování se sponzorům je potřeba vydržet a na konci si vychutnat ten zasloužený pocit zadostučinění.