Finišují přípravy na největší skejtové závody Moravskoslezského kraje

Datum 27. září se neúprosně blíží a v Třinci finišují přípravy na skejtové závody BLACKCOMB.CZ Sk8 Cup 2014. Bude to největší skejtová soutěž v Moravskoslezském kraji a očekává se, že přijedou i závodníci z Polska a Slovenska.

Na riders čeká skatepark s hladkým betonovým povrchem, ve kterém se jel v roce 2009 dokonce závod Českého skateboardového poháru. „Hlavní disciplína bude street a nehraje se na žádné kategorie, takže prcci se budou muset hodně snažit. V našem regionu nejezdí ani moc dívek, takže holčičí kategorie také nebude. Nicméně určitě se nějaká odvážná najde a bude závodit proti všem,“ líčí jeden z organizátorů Zbyněk Liberda. Po street závodu bude následovat soutěž o „best trick“. „Možná připojíme i „ollie contest“, o tom ale zatím jednáme,“ doplňuje Liberda.

Čeká se, že to bude co do účasti největší závod v Moravskoslezském kraji. „Třinec se nachází v takovém trojmezí, takže se dá počítat i s polskou a slovenskou účastí,“ říká skejťák Zbyněk. Registrace bude probíhat na místě, tím pádem se může kdokoli kdykoli ještě rozhodnout, že si zazávodí. Startovné činí pouhých 50 korun, ve kterých je započtená i voda a klobáska.

Kromě samotných závodů, jakože se určitě bude na co koukat, se můžou diváci těšit i na flatland exhibice v podání bmx jezdce týmu Blackcomb Tomáše Vejmoly.

Něco o počátcích skejtování v Třinci

Samotná třinecká skejtová scéna má poměrně dlouhou historii. Zdejší skatepark patřil k prvním, které na začátku 90. let v České republice vznikly. Město ho ale bohužel nechalo záhy zrušit a místní skejťáci neměli pořádně kde jezdit. To je ale neodradilo. „Jako alternativa se naskytl bývalý pomník Klementa Gottwalda, kam se z části přemístily i některé překážky z původního parku a svépomocí se vybudovaly nějaké další. Nebylo to ideální, ale nic jiného nebylo. A pořád lepší než nemít nic,“ popisuje skejtovou scénu v Třinci Liberda.

Ale ani nové místo u pomníku nevydrželo dodnes. Přišel plán na stavbu Hypernovy a tím pádem by skejťáci ztratili i svůj provizorní „areál“. V tu dobu se, po dlouhodobém nátlaku ze strany mladých skejťáků, město konečně rozhoupalo. „Radnice nám postavila v roce 2006 skatepark na Lesní ulici ve sportovním areálu Stars. V roce 2013 ale zanikl oficiální skateboardový klub a město už tenhle sport tím pádem nepodporuje. Nicméně vedení Starsu se o park dál stará,“ říká Liberda. Přijeďte si skatepark vyzkoušet 27. září na závody Blackcomb.cz Sk8 Cup 2014 a nebudete litovat!

alt