Fotoreport z luxusní skejtové Blackcomb tour po ČR

alt

Srpnová Blackcomb tour úspěšně dorazila do cíle. Parta nadšených milovníků skateboardingu stihla za osm dní projet osm českých měst a přitom si to skvěle užila. Akci v Třinci završil Blackcomb Sk8 Cup, kde změřili své síly nejen značně unavení účastníci celého skejtového putování.

„Přípravy tour trvaly asi 3/4 roku plného telefonátů, plánování, diskusí se zúčastněnými a se sponzory, plánování trasy, přesunů a zábavy tak, aby to pro účastníky v takovém počtu nebyla jen otrava, ale především zábava. V neposlední řadě jsme museli myslet na spokojenost všech sponzorů, aby jim jejich investované peníze něco přinesly,” popisuje jeden z hlavních organizátorů Blackcomb tour Luboš Harbich.

alt

První den startoval ve skateparku v České Lípě, kde si kluci namontovali trucky na nové desky od sponzora akce Restart Skateboards, aby si s nemalou základnou příznivců skejtování dali malý jam. Už první den se jezdilo, grilovalo a padly i první peníze za best trick. Na poslední chvíli kývl na účast v Blackcomb tour také David Kotyza: „Když jsem se dozvěděl o tour, tak mi proběhlo hlavou – nevyhraju prachy na best triku v Lípe, nepůjdu večer na kalbu a neuvidím Tonyho Hawka ve skateparku Gutovka v Praze. Na druhou stranu jsem si představil tu bandu, party, pohodu, srandu, kalbu, zážitky… Takže na rozhodnutí jet mi stačily tři vteřiny.”

alt

Další den kluci pokračovali do Kolína, kde navštívili skatepark pod mostem. Kluci vyskákali z aut a projeli si park. Pak se vytáhl megafon a za každý best trick místních jezdců začala houkat siréna a rozdávaly se peníze. Začalo se stmívat, když partička dorazila k blízké pískovně, kterou doporučili místní riders. Rozbily se stany, otevřela samochladící bečka od Staropramenu, zapálil gril a bylo jasné, že na téhle tour večery rozhodně nebudou klidné.

Po snídani se pokračovalo směr Pardubice na betonový spotík mezi sídlišti. Plac to byl pěkný, slunce příjemně hřálo a kluci si skejtování fakt užívali. Teda kromě Honzy Krabce. „V Pardubicích jsem si moc nezajezdil, protože jsem si skoro na začátku dal rakev na railu. Jinak tam nejvíc zabíjel Pepa Havel, který vyhrál best trick,“ popisuje Honza. Z dodávky kluci vytáhli skútr, který pomáhal roztlačit k delším skokům. Poté se jel best trick o cash pro místní jezdce a znovu se hledal spot na spaní.

V pondělí následovala Jihlava. Cestou banda zastavila na venkovním showroomu firmy, která vyrábí kachličky a podobně, a bylo vidět, že už se tam skejtovalo. Takových 20 minut, než dorazil hlídač, si ale kluci zajezdili. Dokonce se stihlo i něco natočit a vyfotit.

alt

Jihlavský skatepark si oblíbil hlavně David Kotyza. „Podle mě to byl nejlepší skatepark. Je tam všechno – street, skatepark a skvělý bazén,” zmiňuje David.

alt

Machy vytáhl kameru a jal se natáčet kluky, udělalo se i pár povedených fotek. Uprostřed bazénu je velký oblouk, na kterém je potřeba mít rychlost, aby ho jezdec zdolal. To zvládli jen čtyři kluci z party a mezi nimi i nejmladší člen výpravy Olda Harbich. Schylovalo se k dešti, tak partička na doporučení místních jezdců vyrazila na blízkou ubytovnu, kde by přečkali noc v suchu. Bohužel bylo ale plno, na hotel rozpočet nestačil, takže se vyrazilo do kempu. Ten byl pro změnu zavřený a kluci nakonec byli vděční za stříšku u hospůdky.

alt

Ráno ještě koupačka v jezeře a pár skoků v místním parku, než se vyrazilo do Brna, kde si kluci dali chill a zašli na venkovní bazén. Přespali pod širákem na kraji Brna a teprve dopoledne se vydali do centra na spot k obchodnímu centru. Brzo ale přiběhl sekuriťák a partu rozehnal. Naštěstí se stihlo něco natočit a vyfotit a dokonce i sám sekuriťák do kamery řekl pár slov.

alt

Ze spotu se jelo rovnou do Komárova, kde už jezdili místní a kluci si na betonu dali pár pěkných triků. Největší potlesk patřil Honzovi Krabcovi, který si dal pěkný polet přes bouli.

alt

Měl následovat přesun do kempu na kraji Olomouce, ale kvůli drobné závadě na autě se nocovalo na parkovišti, kde kluci rozbalili Blackcomb stánek, aby při grilování nezmokli, a šli spát. Ráno jsme jeli pro lanko k plynu na druhou stranu Brna a Luboš dal auto hned do kupy. Pokračovalo se směr Olomouc s malou zastávkou v muzeu letadel u Vyškova.

alt

Nejvíc se kluci těšili na spot u olomouckého Baumaxu. Respekt k místní partě za to, že dokázala vybudovat něco takového. Spot se navíc stále rozrůstá a celá aktivita jde příkladem české skejtové scéně.

alt

Pokecalo se, zajezdilo, jen se poprvé vynechal best trick a místní kluci rovnou dostali částku na podporu jejich DIY parku. Večer se pak stanovalo u pískovny Náklo. Další den následovala Ostrava a skatepark Poruba, kde už čekala místní crew.

alt

Kluci byli už po celém týdnu unaveni, a tak si jen trošku pojezdili a něco natočili. K večeru se jel best trick, jemuž kralovali místní riders Honza Navrátil a Jakub Rataj, který si dal indyho na velkou dálku. Oba dva pak potvrdili účast na Blackcomb Sk8 Cupu v Třinci následující den. Kolem sedmé večer se sbalilo a jelo na přehradu Těrlicko. „Probuzení na těrlické přehradě bylo super. Voda, svítání a kolem banda týpků vyskládaných po pláži… díky kluci! Bylo to super,” vzpomíná Tomáš Javůrek. Poslední zastávka a zároveň contest, na který se těšila celá banda, byla v třineckém skateparku. Na kraji města u Třineckých železáren kluci ještě natočili dalších pár záběrů.

alt

Po náročné tour v parku pak jezdili kluci spíš jen silou vůle. Jediný Olda Harbich měl stále energii. V kvaldě bodoval Ivo Lejsek z Hranic na Moravě, který si zajel kvalitní a těžké triky, bohužel ve finále se mu jízda tolik nepovedla a skončil na pátém místě. Čtvrté místo si odvezl místní jezdec a pořádný srdcař Honza Hellebrant. Na třetí příčku dosáhl Tomáš Javůrek svým jedinečným stylem. Pro druhý flek si zaslouženě zajel Tomáš Kopeček, který se na třineckých závodech umisťuje pravidelně na předních příčkách. Pro první flek až z České Lípy zaslouženě dorazil David Kotyza se svou čistou jízdou.

alt

Závod skončil a kluci vyrazili ještě na koupák. Na závěr je překvapil majitel Blackcomb.cz s pizzou a šampáněm na oslavu úspěšného zakončení celé tour. Kluci byli nadšení a plní dojmů a zážitků, že si ani nechtěli připustit, že je konec téhle skvělé tour.