Freeskier a biker David Bory Borot: S klukama sjíždíme místní kopce i v noci

alt

Dalším nováčkem a zároveň jedním z nejaktivnějších jezdců Blackcomb týmu je David Bory Borot z Českého Těšína. Od dětství hraje fotbal, bruslí a lyžuje a zhruba v šestnácti letech se vrhl také na freestylové lyže a sjezdové kolo. Jezdí v podstatě denně, ať je léto, sníh nebo kroupy, tma nebo světlo. Zkrátka, když se vrátí ze školy, studuje pátým rokem hotelovou akademii, musí se hýbat.

O tobě se ví, že jsi hodně aktivní jezdec. Přes léto sedláš kolo a přes zimu lyže. Jak ses k tomu dostal?

Sport mě baví už od dětství. Na pořádné kolo jsem si musel počkat až do svých 16 let, stejně tak jako na freestylové lyže. S klukama sjíždíme místní kopce i v noci, protože když se blíží zima, tma je už v pět hodin. A když přijdu ze školy ve tři, nějaký ten pohyb zkrátka potřebuji.

Jinak s lyžema je to už druhý rok docela problém, protože se sníh České republice vyhýbá. Musel jsem se přizpůsobit a začít jezdit i jiby (jízda po zábradlí na lyžích). Na tuhle disciplínu není potřeba hodně sněhu a stačí i umělý sníh, kterého je pokaždé docela dost.

Nedávno jsi jel na závodech Snowboard & Freeski Jam v Hranicích na Moravě, které Blackcomb podpořil. Jak se ti závody líbily?

Na závody jsme přijeli brzo ráno v sobotu a nestačili jsme se divit. Uprostřed náměstí stála obrovská rozjezdová rampa a dva velké raily (dvě tyčky ve tvaru zábradlí). Jibby jsem začal jezdit teprve loni a dost se s tím peru. Nespočetně pádu mě zatím ale neodradilo. Baví mě to víc než kdy jindy.

alt

Akce v Hranicích se povedla na 110 procent a k vidění nebyly jen závody snowboardistů a freeskierů, ale i skate contest a flat na bmx v podání Tomáše Vejmoly. Akce měla obrovskou podporu ze strany fanoušků. Povedlo se to náramně.

Stíháš kromě sportů ještě něco? Přítelkyně, další koníčky…

Baví mě focení a natáčení adrenalinových sportů, kterým se rovněž naplno věnuji. Jinak se chodíme bavit s přáteli na různé místní akce a někdy je opravdu legrace pořádně si zapařit. S přítelkyní jsme se před prázdninami po třech letech rozešli, ale jsme pořád přátelé a svět jde dál. Zatím žádnou na delší vztah nechci.

Ovládám také longboard a příští rok se chci naučit pořádné slejdy (smyky na longboardu) ve větších rychlostech a navštívit také pár soutěží.

Jaký byl tvůj největší crash?

Bylo jich za poslední sezóny nespočet, jak na biku, tak na lyžích. K těmto sportům to prostě patří a je na každém, jestli se zvedne a půjde do toho znovu nebo prostě skončí s ježděním.

Moje největší crashe byly v loňském roce a to uprostřed prvního měsíce prázdnin, kdy jsem si na závodech v horách zlomil klíční kost a měl otřes mozku po pádu na jednom z menších skoků. Prostě to nevyšlo a už to bylo. Po vyléčení jsem se dal do ježdění zase naplno a po měsíci ježdění přišel nejsmolnější pád v mém životě. Přeletěl jsem přes řidítka uprostřed freeridu (volné ježdění mimo označené stezky) na místní hoře Javorový a zlomil jsem si i druhou klíční kost. Ta se hojila trošku déle kvůli posunu kosti. To jsou jediné zlomeniny a doufám, že to tak i zůstane nadále.

Máš plány na zimu? Závody, natáčení videí, trip na hory?

Plány mám, ale zatím je problém spíš ta finanční stránka. V březnu plánujeme s klukama výlet do Francie se známou společností Bigsnow Jam a dalšími českými snowborďáky a skiery. Chceme zkusit daleko větší a kvalitnější terény a hlavně to spojit s natáčením nového adrenalinového projektu a přiblížit tak lidem náš životní styl - to, pro co žijeme, a co nás baví.

alt

Několik „jibb závodů“ už jsem letos stihl a to ještě ani nezačal padat sníh. Závody na umělém sněhu jste mohli vidět na konci září v Ostravě u obchodního domu Forum Nová Karolina, o tři týdny později v Hranicích na Moravě Snowboard and Freeski Jam, dva týdny uběhly od Hranic a navštívili jsme jibby ve snowparku Karolínka ve Velkých Karlovicích a včera jsem přijel z brněnské akce Sportlife, kde také navezli umělý sníh, náročné jibby a super náladu. Je fajn připravovat se na zimu, ještě když nezačala.

Jaký byl tvůj nejlepší zážitek spojený s lyžemi nebo s kolem?

Na lyžích, když jsme se s klukama rozhodli slavit loňský Silvestr jinak, než doposud. Vydali jsme se na Šumavu, jinde v Česku v tu dobu nebyl sníh. My jsme si tak první krok do nového roku užili na sněhu se super partou, novými lidmi a pořádně pekelnou zábavou.

Jezdíš rád lesem, co tě nejvíce baví na sjezdu v lese?

Je toho hodně. Příroda, neuvěřitelný klid, který jen tak ve městech moc nepotkáte, a hlavně ta absolutně čistá hlava. Soustředím se jen na cestu před sebou. Veškeré další myšlenky nechávám plynout stranou.

alt

Kde si začátečník může zkusit jibb (jízdu na lyžích či snowboardu po zábradlí)?

Každý začátečník si může jibby vyzkoušet v lyžařských střediscích, kde stojí snowparky. V našem okolí jich není tolik, kolik by si každý rider přál, ale i tak jsme vděční za každou překážku na sjezdovce. Určitě je nejlepší začínat s někým, kdo jibboval, a jezdit ze začátku lehčí překážky a zbytečně to nepřehánět s nějakými dlouhými raily. Přiděláváme pak zbytečně práci horské službě.

Na závěr, kdo je tvým vzorem a máš nějaký sen?

Mým vzorem je švédský freestylový lyžař Henrik Harlaut, kterého jsme mohli spatřit na letošní olympiádě v Soči, kde obhájil páté místo v disciplíně zvané „slopstyle“, tedy několik překážek a obří skoky seřazené za sebou. Henrik tam předvedl neuvěřitelný výkon a hned při prvním skoku předvedl trik, který skáče jen pět lyžařů na světě. Je to triple cork 1620, což znamená třikrát se otočit hlavou pod osu lyží a ještě se u toho pětkrát otočit kolem své osy. No prostě šílenost.

Když jsme u mých snů. Rád bych si zkusil heliskiing - nechat se vytáhnout vrtulníkem na vrchol hory a sjet dolů. Je to finančně náročné a pro studenta téměř nereálné. Jako další bych si chtěl určitě skočit s padákem z letadla. Musí to být super pocit, letět chvíli nad vším tím, co je pod vámi.