Freeskiing a jeho krušné počátky

alt

Pamatujete si časy, kdy byli snowboardisté na svazích za exoty, co jenom překážejí a ničí upravené sjezdovky? Ani freeskiing neuznávali všichni lyžaři od počátků. Měli freeskiery za podobné vyvrhele jako snowboardisty. Možná jim prostě vadila ta jejich nezávislost.

Freesking se začal rozvíjet v 90. letech. Lyžaři zkoušeli dělat to samé, co snowboardisti ve snowparcích. Začalo se jim dařit a svůj sport obohatili o další prvky, které dvě lyže umožňují. Nedařilo se jim ale nově vzniklý sport prosadit u Mezinárodní lyžařské federace FIS. Ta naopak rozvoj freeskiingu zpomalovala, třeba stanovila maximální počet salt na závodech, zakázala mimoosvé triky při závodech v boulích a podobně.

K průkopníkům patří New Canadian Air Force

Lyžařští akrobaté začali ztrácet motivaci v soutěžích a zároveň právě oni začali psát novou historii freestyle lyžování. Trénovali nové triky bez ohledu na FIS, jezdili jako první na lyžích pozadu (na switch), což se stalo typickým znakem new-school lyžování. Mezi průkopníky freeskiingu patří třeba slavný tým New Canadian Air Force, ve kterém se sdružovaly hvězdy jako „kmotr freestylingu“ Mike Douglas nebo Vincent Dorion. První twin-tip lyže (speciálně upravené do parku) vyrobila firma Salamon a New Canadian Air Force začali jezdit ve snowparcích, kde doposud jezdili jen snowboardisté.

alt

V roce 1999 byl freeskiing zařazen jako soutěžní disciplína na Winter X Games - neoficiální olympiádu extrémních sportů, a v roce 2002 vznikla i Česká freeskiingová asociace.

Lyžaři zdokonalují triky

Začaly se stavět stále dokonalejší snowparky, pořádalo se víc závodů, které už nikdo neomezoval, a sport získával stále víc příznivců. Dnes je už freeskiing srovnatelně populární jako snowboarding. Každý rok přibývá tisíce nových jezdců a to platí i pro Českou republiku, kde se už v této sezóně odjelo několik jibbových závodů (disciplína freeskiingu, při níž jezdec předvádí triky jízdou po zábradlí). S přibývajícími jezdci pozorujeme i neuvěřitelný progres v tricích. Můžeme vidět i triple backflip (trojté salto vzad) nebo otočku o 1440°.

alt

I pro freeriding (jízda ve volném terénu) se stále zlepšují bezpečnostní podmínky. Unikátní technologie lyží zaručují jejich výborné vlastnosti. Samozřejmostí je lavinový vyhledávač nebo airbagy. S lehkým zraněním Fred Syversen pokořil rekord 75 metrů, když skočil ze skály 107 metrů vysoké. I s lehkým zraněním byl rekord uznán.