Freestyle BMX rider Michal Kovačovič: Nejhorší je, když nemůžu jezdit

alt

Sedmnáctiletý Michal Kovačovič jezdí na kole už od dětství. Na freestyle BMX sbírá jednu medaili za druhou a v létě se chystá objet všechny slovenské závody. Určitě zavítá i k nám do Česka.

Nedávno ses zúčastnil závodu Concrete Jungle Jamu v Bratislavě. Jak se ti závody líbily a jak se ti vůbec jezdilo?

Je to moje lokální soutěž, na kterou jezdím každý rok moc rád. Podle mě je to nejlepší soutěž tady na Slovensku. Sice letošní ročník byl slabší počtem jezdců, ale i tak jsem si to užil. Poprvé dorazili kluci z Maďarska, Rakouska a samozřejmě z Česka. Nakonec jsem skončil na druhém místě v PRO kategorii.

Chystáš se na další akci v nejbližší době? Jaké jsou vůbec tvé plány na léto?

V létě bych chtěl navštívit každou soutěž na Slovensku. Určitě chci vyrazit i do Česka, například na mistrovství v Žamberku a možná i něco dalšího. Doufám, že vyjdou i Baltic Games v Polsku. Přes léto také budu točit edit, takže se máte na co těšit.

alt

Jaké jsou podmínky pro freestyle BMX na Slovensku?

Na Slovensku jsou dost marné podmínky. Většina slovenských BMX jezdců dělá street nebo dirt, takže freestyle se v radiusových tricích a technice moc neposouvá. Ale i tak se to pomaličku zlepšuje. Nedávno se v Šuranech otevřela nová hala. Je neskutečně skvělá, určitě doporučuju. Kousek od haly je bazén jak z Austrálie a vedle bazénu jsou dirty. Obrovský respekt patří celé Junkride.sk crew za to, co dělají pro slovenskou scénu.

Pamatuješ na nejlepší a zároveň nejhorší zážitek spojený s BMX?

Nejlepší zážitek jsem měl teď nedávno. Byli jsme s Davidem Husarikem, Marinem Szabo a Markem Votavou na bikehall contestu. Skončil jsem na druhém místě v amatér kategorii a David byl třetí. Takže to byl super pocit stát na bedně s někým, s kým jsem na akci přijel.

A nejhorší zážitek? Asi každá chvíle, kdy nemůžu jezdit a musím dělat školu. Nebo nějaké zranění. Těch jsem naštěstí neměl moc a žádné vážné. Naštěstí jen různé zlomeniny. A doufám, že ani žádné vážné nepřijde.

alt

Co bys poradil těm, kteří chtějí začít s freestyle BMX?

Základem je nestydět se a nechat si poradit od starších kluků. Když jsem začínal, strašně jsem se styděl a mnohokrát jsem se před skateparkem otočil, protože tam bylo hodně lidí. Začátky jsou těžké, ale pak přijde každý den nový trik a když přijdete domů s tím, že jste dali první tailwhip, je to super pocit. Hlavně ať se ti, co chtějí začít, nedávají na lehčí variantu, což je koloběžka (smích).