Hanuš Salz o počátcích Horsefeathers: Hodně šicích dílen v roce 1993 vůbec nechápalo, co po nich chceme

alt

Oblíbená streetová a snb značka Horsefeathers letos slaví úctyhodných 25 let existence. Na její prvopočátky v Kanadě a realitu na začátku 90. let u nás vzpomíná sám zakladatel Hanuš Salz, který v roce 1992 přijel do Čech jako mladík z kanadské Britské Kolumbie.

Úplně první nápad na výrobu vlastního oblečení se objevil za jeho studií na střední škole v malém městě Midway v Kanadě. V partě spolužáků, skejtrů a snowboardistů. „Když na podzim toho roku přišel Stewart Carlson s názvem Horsefeathers, přišlo nám to všem vtipné. Je to výraz z britské angličtiny, který je v Kanadě neznámý, a volně se dá přeložit jako nesmysl,“ říká Hanuš Salz. Další ze spolužáků Joel DeVille pak na výtvarce vyrobil linoryt s designem, který si kluci tiskli na všechno možné, hlavně na trika a mikiny.

Na malé škole v malém městě byli pro ostatní za exoty. „Dráždila je punková hudba i naše hodně volné oblečení. Když si Stew koupil Levisky velikost 40, stáhnul je páskem a nohavice ohrnul, způsobilo to poprask,“ líčí Hanuš.

alt

V zimě trávili se snowboardy na horách, kterých je v okolí Midway hromada, všechny víkendy. „Moc lidí na prknech jste neviděli, takže když už jsme někde nějakou partu potkali, okamžitě jsme se začali bavit. Porovnávali jsme vybavení, ukazovali si tajná místa se spoustou prašanu a řešili jsme nové triky,“ popisuje Hanuš. Projekt s Horsefeathers se ale v tu dobu nijak dál nerozvíjel a možná by zanikl, kdyby Hanuš Salz v létě roku 1992 neodjel do Čech, odkud pocházela jeho rodina.

Osudové setkání na gymplu

„V Plzni, kam jsem nastoupil na půl roku na gympl ladit češtinu, ze zhruba sedmi stovek tamních studentů vypadal jen jeden, že jezdí na prkně. Tehdy se to dalo poznat okamžitě. Už jen podle toho, co kdo nosil na sobě,“ vysvětluje Salz. Myslí tím Pavla Kubíčka, svého parťáka. „Vyprávěl jsem mu o Kanadě i o nápadu Horsefeathers. Začali jsme spřádat plány. Následující léto roku 1993 jsme přišli s první kolekcí. Měli jsme 200 samolepek a 50 triček. Většinu jsme rozdali, nebo prodali se slevou kamarádům,“ pokračuje Hanuš.

K trikům postupně přibyly mikiny, kšiltovky, první džíny, ale také bundy. „Vše probíhalo dost nekoordinovaně. Poté, co se něco prodalo, vyrobili jsme další věci“ líčí majitel firmy. Shánět materiály a šicí dílny bylo podle něj tenkrát v Čechách velké dobrodružství. „Neexistoval internet ani mobilní telefony. Volalo se na pevnou linku a nebylo vždy jisté, že se člověk dovolá nebo vydrží čekat. Vzpomínám si, jak jsem několikrát týdně stál v telefonní budce na poště, a to doslova několik hodin v kuse,“ říká Hanuš. V dílnách navíc nebyli na podobné zakázky vůbec zvyklí. „Hodně dílen vůbec nechápalo, co po nich chceme. Designově a střihově to bylo naprosto mimo jejich sféru představ,“ dodává majitel.

První kolekce kalhot a bund na snb

První obchod se specializovaným skate a snb vybavením otevřeli v Plzni v roce 1995 a hledali výrobce, kteří by uměli ušít náročnější technické oblečení. „Dost z nich nedokázalo řešit naše požadavky, jako bylo větrání v podpaží, lepené švy a podobně,“ líčí. Přesto ale v roce 1997 vznikla první zimní kolekce – pět bund a dvoje kalhoty. Ještě na podzim vše prodali a v prosinci vyrazili své věci pořádně otestovat do Kanady, kde s dodávkou objížděli hory a po večerech pařili. „Byla to jízda a celkově jedna z nejlepší akcí v našem životě,“ myslí si Hanuš.

alt

Po návratu následoval strmý růst značky. Do práce se zapojovalo stále víc lidí a všechny to nesmírně bavilo. „Letos je to 25 let od první myšlenky a designů a je zásadní, co ten začátek s dnešní značkou spojuje, protože to jsou už dávno dva neporovnatelné světy. Horsefeathers v Britské Kolumbii kolem roku 1989 byl rebeliózní sranda projekt, který spojoval pár lidí kolem snowboardingu a skateboardingu. Horsefeathers dnes je živá, fungující značka, kde vznikají ucelené kolekce od doplňků až po outerwear, které se prodávají napříč celou Evropou,“ dodává majitel firmy. Nadšení a svoboda ale stále zůstává!

Více k tématu:

Horsefeathers má 25 let! Přijďte slavit do prodejny Blackcomb.cz