Heelys – kolečkové sedmimílové boty

alt

Existují boty, ve kterých se dá jezdit jako na in-linech, zkoušet triky a v obtížnějším terénu je znovu jednoduchým pohybem proměnit v běžné sportovní boty. Jmenují se Heelys. Heel je v angličtině pata a právě tam mají boty umístěná kolečka.

Jejich vynálezce, Roger Adams si prý oblíbil pohyb na bruslích dřív, než začal chodit, ve věku pouhých devíti měsíců. Jeho rodiče totiž vlastnili velký bruslařský park. O víc než 40 let později, roku 1999, měl Roger to potěšení užívat si rozvod a každý den k tomu práci (psycholog supervizor), kterou doopravdy nenáviděl. Zachmuřeně sledoval děti sk8tující na pláži v Manhattanu a prostě ho zničeho nic napadlo, že když se dají kolečka přidělat na prkno, mohla by držet i na botách.

alt

Koupil běžecké boty a skejtová kolečka, vyřízl v podrážce díry a hledal cestu, jak nápad proměnit ve skutečnost. „Kdybych poslouchal všechny lidi, kteří říkali, že to není možné, nikdy bych se o to ani nepokusil,“ řekl pro NBC News. K prvotní myšlence přidal osm patentů, založil společnost a vstoupil s ní na burzu …

V roce 2000 předvedl koloboty veřejnosti. V několika hodinách se prodeje rozhýbaly a ve Spojených státech se začalo „heelovat“. Rideři začali hledat hranice nového sportu a vynalézají osobité triky a otočky.

Jak ukazuje oficiální video, první rozjezd vyžaduje přirozenou obezřetnost a výrobce doporučuje používat bezpečnostní vybavení – helmu a chrániče na lokty a kolena.