Hiphopová dvojka BENOX&TAKT: Každý by měl v sobě hledat kousek zlata a my jsme ho našli

alt

Hiphopová dvojice BENOX & TAKT dělá společně muziku už pět let. Benoxovou dominantou je rap a trefný freestyle a DJ TAKT klepe beaty a na koncertech svižně drtí MPC mašinu. V muzice se odráží jejich nálada, situace, které zažili, a jejich pohled na svět. Jejich hudba je prostě jejich život.

Na čem teď pracujete?

BENOX & TAKT: Momentálně dokončujeme naši druhou společnou desku, která hrdě ponese název "ZLATO". Najdeš na ní 12 tracků. Objeví se jeden rapující host Danger a dva ženské hlasy. Album je teď ve studiu a Kenny Rough dotváří finální master celého díla. Zlato je něco, na čem jsme dlouho makali a hledali to v sobě. Ten vznešený pocit, který je doprovázen neskutečnou energií a euforií při práci na hudbě, jako tomu bylo v úplných začátcích, kdy to člověk dělá s nadšením a zapálením. Ten pocit je k nezaplacení. Každý by měl v sobě hledat kousek zlata a my jsme ho našli.

Jak jste se dostali k hudbě?

BENOX: Začalo to 12 roků dozadu beatboxem. Malý týpek, který si mrská a prská z úst po cestě do školy. Z té jsem se vracel za matkou do jednopokojového bytu, který byl rozdělený obývací stěnou. Mamina věčně šílela a bláznila, protože jsem nemohl přestat ani doma. Z druhé strany stěny se pomalu stávala legalálka a každý kámoš, co přišel, si musel čmárnout. Nedokážete si představit reakci matky.

Tudy jsem se dostal ke graffiti. Ty šílené časy, malování po vlacích a následné honičky. Prostě TOP adrenalinové zážitky, na které nikdy nezapomenu. Od roku 2008 jsem se začal věnovat hudbě. Prosezené noci s ní, první texty ve školních sešitech a první amatérské nahrávky. Tentýž rok na kopřivnické kulturní přehlídce Schody potkávám DJ TAKTa a okamžitě se dáváme do řeči. V roce 2010 vydávám svoje první demo album se skupinou SPZ - Hudba v nás - a zažívám první koncerty, na kterých nám občas kryje záda DJ TAKT. Tam vidím první bližší spolupráci, která nás rozhoupala dál.

alt

DJ TAKT: Hudbu dělám snad odjakživa. Zatažené závěsy, hudební nástroje se rovnaly vyrabované kuchyňské lince a samozřejmě nechybělo ani povinné vystoupení pro rodiče a sousedy. Potom to pokračovalo přes první nahrávání na kazety a tvoření hudby na PS1. V té době nebyla snad lepší dopolední zábava, když jste chodili za školu. První klávesy mi otevřely oči dokořán a s prvním PC jsem už věděl, že to je to, co chci dělat.

S BENOXEM se známe od roku 2008 a takřka okamžitě jsme si padli do oka. Přišel rok 2009 a skupina MediaCorre, se kterou jsem tenkrát hrával, vydala placku "Už to tak je". Nevím, jestli projekt byl dost průlomový, ale v místních posluchačích vyvolal jistý šok. A právě na této desce byla první spolupráce s BENOXEM.

V roce 2010 jsem v Kopřivnici dostavěl menší nahrávací studio a v tu dobu BENOX přišel s nápadem na společnou desku. Slovo dalo slovo a tak vznikla crew BENOX & TAKT.
Titulní track "Vidím cestu" ze stejnojmenné desky je asi náš nejprofláklejší song té doby. A jak to u takových věcí bývá, vznik takového tracku neprobíhal normálně. V troubě nejhorší ryba pangas, sampl slátaný za 20 minut a mezi rybím odérem a nekonečnou hudební smyčkou sedí BENOX a píše pecku Vidím cestu... tak málo nám v té době stačilo, aby jsme mohli dělat to, co jsme chtěli, a začít spolu koncertovat. Psal se podzim 2011.

Pamatujete si na svůj první koncert?

BENOX & TAKT: První společný koncert asi ne. Spíš jen takové střípky, protože tehdy to byl strašný punk a monopol na okna byl v té době náš. Ale čas nás umravnil. Vzpomínáme na první hraní na Sweetsen festu ve Frýdku-Místku, kde se na nás přišel podívat hojný počet lidí. Ale vesměs všechny open-airy jsou TOP a neskutečně nás baví.

alt

Musíte překonávat nějaké překážky?

DJ TAKT: Do dneška jsou pro mě největší překážkou zvukaři. Buď tam sedí upocený knedlík, co míchá rockové kapely a je pro něj strašně obtížné pomíchat hudbu, samplér a dva, max tři mikrofony. Anebo ostře vyhlížející zvukař, který se k mixpultu chová jako pana k ocasu. Dokonce jsem měl období, kdy to zvukař schytal přímo během naší live show. Takže pár zářezů na pažbě už mám. Ale na druhou stranu, většina byly výborné akce, kdy tomu pořadatel a zvukař nasadili korunu první ligy a na ty se nezapomíná. Tak či tak, špatný nebo dobrý zvuk, z každé akce lze získat dobrou zkušenost a dál na ní stavět.

Co prozradíte o novém klipu, který vydáváte?

BENOX & TAKT: Po Lektorovi je to druhý singl s videoklipem z nového alba. Track jménem Zlato je titulní skladba z naší připravované stejnojmenné desky a logicky si zaslouží i videoklip. Tak jsme hledali nějaký zajímavý nápad, jak celý song odprezentovat na plátně. Hlavně jednoduše a výstižně.

V hlavě jsme měli hodně návrhů, kulis a prostředí, kde a jak ho ztvárnit, ale finální myšlenka, natočit klip pod rouškou tmy pouze s nasvětlenou postavou, se zdála být nejlepší. Na natočení jsme oslovili námi prověřené a spolehlivé HM studio z Frýdku-Místku, sehnali jsme tunu světlic a dýmovnic a pro větší rozmanitost pohlaví jsme oslovili ještě dvě talentované tanečnice rozlišných žánrů - twerk a hip hop street, a šlo se na věc.

Jak vypadalo natáčení?

DJ TAKT: Krásné tanečnice v tričkách při teplotách mínus deset, popáleniny od pyrotechniky a točení dlouze přes půlnoc.

Plánujete nějaké turné? Kde vás lidi můžou vidět?

BENOX & TAKT: Určitě sledujte facebook BENOX & TAKT. Tam najdete veškeré info ke koncertům. Nenazývali bychom to turné, ale chceme dát dobré koncerty, kde se chceme prezentovat dobrou show, trefným rapem a magickou MPC show. Od doby, kdy jsme jeli poslední pořádné koncerty s aktualníma věcma, uplynuly tři roky, a zájem lidí rapidně upadl. Takže začínáme s čistým štítem a teď tomu dáme opravdu na prdel!