Hledání svobody… natočil Lang kultovní film další generace?

alt

Před měsícem měl na festivalu v USA světovou premiéru dlouho očekávaný film The Search Of Freedom (Hledání svobody). Dokument o sportech na hranicích lidských možností, o hledání svobody a vlastní cesty.

Režisér Jon Lang chtěl původně dělat dokument o akčních sportech, o jejich historii, od počátků surfování až po boardování, skoky a létání na konci tisíciletí. Natáčel rozhovory s průkopníky a mistry adrenalinových sportů. Zakrátko se však za sportovními výkony objevilo silnější téma a film nakonec dostal neočekávaný rozměr navíc.

Objevitel a průkopník snowboardových filmů Warren Miller (*1924) to vysvětluje velmi stručně a jasně: „Základní lidský instinkt je hledání svobody.“ Nemyslí tím však svobodu politickou, svobodu podnikání ani svobodu ve vztazích, ale pocit, který se objeví, „… když je člověk plně pohlcen jedním okamžikem, kdy veškeré soustředění a energie směřují k tomu místu a času,“ popisuje režisér Jon Lang.

Ve filmu se objevuje dlouhá řada nepřehlédnutelných jmen: Gary Fisher, který šel za svým snem a dnes je považován za „otce“ horských kol, Yvon Chouinard - inovátor horolezectví, který vynalezl jištění hexentriky, Shane McConkey - průkopník ski base seskoků, Robie Maddison - rekordman ve skocích na motorce, Kai Lenny - osminásobný mistr světa v paddleboardingu, snowboardistka Anie Boulanger, skater Danny Way a mnoho dalších. Za zmínku stojí i práce kameramana, který například visel na zipline nad vodopádem nebo lítal vrtulníkem, aby natočil scény na snowboardech.

Hutné hvězdné obsazení, přitažlivé téma a technicky náročná práce s kamerou dávají tušit, že by se z The Search Of Freedom mohl stát kultovní film další generace.

Posuďte sami:

THE SEARCH FOR FREEDOM INTERNATIONAL TRAILER from The Search for Freedom on Vimeo.