Holky v Afghánistánu nesmějí jezdit na kole, proto skejtujou

alt

Letošní mezinárodní cenu The Laureus Sport for Good Award získal originální projekt Skateistan, za kterým stojí australský skateboardista Oliver Percovich. Ten se prostě jednoho dne rozhodl, že afghánským holkám, které kvůli zdejšímu náboženství nesmějí jezdit na kole, nakoupí hromady skateboardů a naučí je skejtovat. Nápad se ujal a má úžasný úspěch! Skejt pro holky v téhle šílené zemi nepředstavuje jen obyčejnou zábavu, ale právo dělat, co je baví, stejně jako kluci v jejich věku.

Oliver Percovich s tímhle odvážným plánem přišel do země, kde ženu mohou ukamenovat i za to, že používá mobilní telefon, v roce 2007. A nejen, že skateboardy dovezl, ale rozjel v ulicích Kábulu skateboardovou školu, zcela zdarma pro děti a mladé lidi od pěti do 18 let.

alt

V roce 2009 organizace v rámci projektu postavila exkluzivní skatepark o rozloze 5428 metrů čtverečních na pozemku, který věnoval Afghánský národní olympijský výbor. Vznikla vůbec první skateboardová škola v Afghánistánu, která navíc učí holky i kluky, bez rozdílu pohlaví, a naprosto boří sociální hranice.

Skejtování nemá nic společného s politikou, náboženstvím, sociální vrstvou, bohatstvím ani etnikem. Je to sport, zábava, příležitost, jak trávit volný čas a dělat něco smysluplného. S tím Oliver do Afghánistánu šel. A světe div se, do dnešního dne už lektoři naučili jezdit asi 1200 dětí, z toho zhruba 45 procent tvoří dívky. Respekt!